2210 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Zmizne torzo z Galaktickej?

TELEVÍZIA KOŠICE, 07.04.2016 13:46 | Spravodajstvo
Aktualizované 19.04.2016 ( zdroj FB Lenka Kovačevičová )
V okolí torza bývalej škôlky na Galaktickej na sídlisku Nad Jazerom bolo opäť rušno. Stretli sa tam zástupcovia súvisiacich štátnych inštitúcií, starostka MČ Nad Jazerom Lenka Kovačevičová a dokonca aj konateľ spoločnosti Monte, ktorej táto nehnuteľnosť patrí.
A aké sú plány s nehnuteľnosťou? Torzo do konca roka zbúrať (žiadosť je už od začiatku týždňa podaná) a na mieste, kde dnes stojí torzo bývalej škôlky, riešiť občiansku vybavenosť investičným projektom.

Či sa sľuby naplnia, budeme sledovať aj v TV Košice.

--------------------------------------

Zbavovať sa dedičstiev dávnejšej minulosti je na Slovensku často náročné – svedčia o tom dva skelety budov v mestskej časti Nad jazerom, ktoré sa stali akýmsi symbolom nemohúcnosti samosprávy.

Ako je na Slovensku obvyklé, tieto budovy stále stoja na svojich miestach pre zložité vlastnícke pomery a aj deklarovanú nemohúcnosť orgánov verejnej moci. Prvým problémom je objekt bývalej materskej školy na Galaktickej. Podľa starostky Jazera, Lenky Kovačevičovej, je celá stavba od roku 2007 opustená, vo vlastníctve firmy so sídlom v Košiciach, ale s vlastníckymi štruktúrami siahajúcimi až do Lichtenštajnska: „Je evidentné, že vlastník nehnuteľnosti dlhodobo porušuje stavebný zákon, keďže budova na Galaktickej nespĺňa množstvo podmienok. Je v dezolátnom stave, nie je zabezpečené proti vniknutiu tretích osôb, nemá okenné výplne a stretávajú sa tam rôzne živly. Pre našu mestskú časť je to veľká oštara.“

V minulosti boli výjazdy mestskej polície k tomuto pustému miestu častejšie, aktuálne je zabezpečené oplotením, stále ale so zvýšenou hliadkovacou činnosťou mestských policajtov. Starostka Jazera tvrdí, že samotná mestská časť nemá kompetenciu na riešenie veci. Môže iba podávať podnety na výkon štátneho stavebného dohľadu, čo urobila už viackrát, vlastník ale toto konanie marí. Stavebný úrad, fungujúci pod Magistrátom mesta Košice, sa nám k tejto problematike nevyjadril.

Ďalšou škvrnou na imidži nie len Jazera, ale celého mesta, je skelet budovy starého mäsokombinátu. „To je ďalšia kapitola sama osebe. Už v roku 2012 stavebný úrad vydal nariadenie o búracích prácach, ktoré mali byť vykonané a aj sa začali. Následne ale správca konkurznej podstaty obnovil konanie a predložil doklady, ktorými spochybnil vlastnícke vzťahy. Žaloba teraz leží na Okresnom súde Košice II,“ uviedla starostka.

Úrady pritom môžu nariadiť zbúranie budovy iba jej vlastníkovi. Keďže vlastnícke práva boli spochybnené, ide o patovú situáciu. Hneď vedľa pritom stojí nové nákupné centrum. „Myslím si, že je najvyšší čas, aby príslušné orgány začali konať. Jediná cesta je podľa mňa cez pokuty a exekúcie,“ uzavrela L. Kovačevičová.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
446
videní
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
328
videní
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1148
videní
02:24
Váš tipBez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
4464
videní
00:44


Facebook loginGoogle login