1633 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Rómovia z Luníka IX tlieskali prezidentovi

TELEVÍZIA KOŠICE, 08.04.2016 13:47 | Spravodajstvo
Najbiednejšie košické sídlisko a najväčšiu rómsku enklávu na Slovensku dnes (8.4.) v rámci Medzinárodného dňa Rómov navštívil prezident Andrej Kiska.

Materská škola na Hrebendovej ulici  je podľa prezidenta dôkazom, ako sa dá - aj napriek nepriaznivým socio-ekonomickým pomerom - viesť najmenších k hodnotnejšiemu životu.

"Je to jeden z úžasných príkladov, ako sa to dá. Deti z rómskych komunít, ktorí navštevujú dobré materské školy, dostávajú úžasný základ toho, aby získali vzdelanie. Samozrejme, veci nemôžu byť zadarmo, pretože potom si ich ľudia nevážia. Na Slovensku máme veľa pozitívnych príkladov a nám netreba vymýšľať nové modely. Treba zobrať to, čo máme, ísť od osady k osade a aplikovať to," vyhlásil prezident Andrej Kiska.

Do škôlky na Luníku IX chodia deti, za ktoré rodičia musia podľa zákona platiť mesačne 15 eur. Dovoliť si to teda môžu len tí, ktorí majú nejaký príjem. Niektoré matky si pobyt dieťaťa odpracúvajú aktivačnou činnosťami v škôlke. Jej riaditeľka Anna Klepáčová tvrdí, že sústrediť sa iba na 5 či 6-ročné deti nie je úplne ideálne a najlepšie by bolo, aby najmenší Luníčania mohli chodiť do škôlky celé  tri roky. Deti, ktoré aktuálne do škôlky chodia, nemusia byť podľa A. Klepáčovej stratenou rómskou generáciou: "Tá generácia, ktorá aktuálne navštevuje materskú školu, nie je stratená. A dokonca, stratená ešte úplne nie je ani tá generácia Rómov, ktorá u nás pracuje, teda mladí ľudia. Vieme ich ešte spätne podchytiť, dať im vzdelanie, pracovné zručnosti a adekvátne návyky. Ale práca musí byť, ako sa hovorí - bez práce nie sú koláče, a títo ľudia majú potom ťažký život."

V škôlke na Luníku IX chodí do ôsmich tried 111 detí, už čoskoro pritom kapacitu zariadenia rozšíria o ďalšie dve triedy, teda 44 nových miest. Riaditeľka, ktorá sa prácou s rómskou komunitou venuje už 35 rokov, nevidí problém ani v tom, ak by do škôlky mali chodiť všetky deti z Luníka IX: "Nie je problém, urobíme dvojzmennú prevádzku a zoberieme všetky deti."

Kompletná fotogaléria
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2541
videní
02:50
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
387
videní
02:47
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
365
videní


Facebook loginGoogle login