1249 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Ilustrácie z kníh Karla Maya na výstave

TELEVÍZIA KOŠICE, 20.04.2016 10:46 | Kultúra
Diela jedného z najvýznamnejších košických rodákov - Teodora Schnitzera, si môže pozrieť verejnosť aj na východnom Slovensku. Do Múzea Vojtecha Löfflera v Košiciach sa presunuli z bratislavskej „TOTO! je galéria.“

Ide vôbec o prvú výstavu tohto nadaného Slováka, ktorý ilustroval napr. aj knihy ako Winnetou, Posledný Mohykán, či Poklad na Striebornom jazere. Bol špecialistom najmä na indiánky a kovbojky, ale keď sa dostal k objednávke na Robotníkov mora Victora Huga, nerobilo mu problém presunúť sa do rozbúreného mora.

„Výstava je výnimočná samotným autorom, ktorý je veľmi výrazný vo svojej tvorbe, štylizácii a ilustráciách. Jeho meno pritom zapadlo prachom,“ povedala Mária Rojko, jedna zo zakladajúcich členov TOTO! je galéria.

Málokto o Schnitzerovi vie, že bol farboslepý. Na svoju tvorbu používal metódu, ktorú nazýval škrabaná štetco-kresba.
„Na papier sa nanesie šebs. To je materiál, ktorým sa napúšťajú maliarske plátna. Na to sa potom nanesie ešte čierna farba alebo tuš. Čierna sa z toho potom zoškriabe,“ spresnila Ida Želinská, spoluzakladateľka TOTO! je galéria.

Výstava má názov Muž z divokého východu a ilustrácie pochádzajú zo 60. - 90. rokov minulého storočia. Návštevníkom múzea bude k dispozícií asi 50 Schnitzerových obrazov.

„Prišiel z Košíc do Bratislavy, kde býval na internáte. Vyštudoval a potom už zostal v Bratislave, ale do Košíc sa vracal, pretože tu mal rodinu,“ povedala Dagmar Veselská, priateľka už zosnulého umelca.

Teodor Schnitzer mal dve tvorivé fázy. V prvej ilustroval, no a v tej druhej tvoril šperky. Na ich výrobu používal obyčajné materiály, ako rôzne sieťky či špendlíky.  Výstava bude v Múzeu Vojtecha Löfflera v Košiciach sprístupnená do 29. mája 2016.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
148
videní
01:58
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
195
videní
01:31
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
313
videní
03:37
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
262
videní
01:28


Facebook loginGoogle login