Drevenice sú minulosťou
Pamätník ľudovej architektúry je minulosťou. Pútavé, kuriózne, ale aj kontroverzné – také boli drevenice, ktoré sa takmer tri roky vynímali na streche košického paneláka.
Žeriav dnes z 12-poschodového paneláka na Lidickom námestí zložil drevené stodoly, ktoré boli kuriozitou sídliska Dargovských hrdinov i celých Košíc takmer tri roky. Väzy im zlomila nevôľa obyvateľov bytovky, ktorí vlani v lete neodsúhlasili predĺženie zmluvy na bezplatný prenájom strechy na ďalších desať rokov. Autor Pamätníka ľudovej architektúry voči nim hnev nepociťuje. "Nie, v žiadnom prípade sa na nich nehnevám. Skôr sa hnevám na seba, že som nebol dobrý politik a nenadchol som obyvateľov pre moju myšlienku. Na nich sa nemám za čo hnevať," sebakriticky uznal Tomáš Džadoň.
Postaviť staré drevenice na strechu paneláku napadlo Tomášovi Džadoňovi ešte v roku 2006, keď vznikla prvá skica. Od roku 2011 nasledovala príprava a 27. septembra 2013 odhalenie Pamätníka ľudovej architektúry. Podpora projektu za dva roky medzi vlastníkmi bytov klesla. Pritom pri podobných projektoch je potrebná dvojtretinová väčšina všetkých vlastníkov. "V prvom hlasovaní vlastníkov, na konci roka 2012, bolo 36 hlasov za, 8 proti a zvyšok nehlasoval. Minulé leto už hlasovalo za iba 20 ľudí, 15 ich bolo proti a 13 vôbec nehlasovalo. Ťažko povedať, čo sa udialo, zrejme sme sa mali obyvateľom venovať aktívnejšie," sype si popol na hlavu T. Džadoň.
Drevenice prevezú na stredné Slovensko, záujemca sa našiel pri Poltári a nebudú zrejme slúžiť na hospodárske a farmárske účely. Skôr by mohli fungovať ako muzeálne priestory, alebo skanzeny. "Nebudem ukrývať, že mi je to ľúto, aj skrze všetku tú prácu a námahu, ktorá za týmto projektom bola. Myslím si ale, že to stálo za to, pre mňa to bola jedna z najväčších formatívnych skúseností v živote. Beriem to ale ako súčasť hry – keď pracujete s ľuďmi, musíte byť politikom a musíte ich vedieť presvedčiť, aby vás podporili. Toto sa nestalo, takže mám ponaučenie a idem ďalej," skonštatoval autor košickej kuriozity.
Tomáš Džadoň hovorí, že sa ešte určite postará o podobne zaujímavé umelecké projekty. Zároveň ale pokorne priznal, že takáto ojedinelá vec príde len raz za život.
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.