12526 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Nová pýcha Košíc je takmer hotová

TELEVÍZIA KOŠICE, 16.05.2016 11:04 | Spravodajstvo
Po približne štyroch rokov od začiatku rekonštrukcie železničnej stanice v Košiciach, vo vestibule ešte stále započujete pracovný hluk. Aké práce aktuálne na stanici prebiehajú nám objasnila projektová manažérka spoločnosti Achiles Slovakia a.s., Helena Hrobáková:

"Priestory, ktoré sú prístupné verejnosti sú už dokončené, momentálne prebiehajú práce na novootvorených prevádzkach. V rámci posledných mesiacov sme otvorili prevádzku s mäsom, pobočku banky a koncom júna plánujeme otvoriť prevádzku cukrárne. Zatiaľ obsadzujeme to najnižšie poschodie a to prostredné, na to najvyššie sa dostaneme asi až budúci rok."

Okrem prevádzok je ešte potrebné dokončiť vonkajšiu terasu, osadiť exteriérový výťah a opláštiť vonkajšie schodisko. Kamery však na stanici chýbajú: "V rámci vestibulovej časti nie sú inštalované žiadne bezpečnostné zariadenia, už sa nám to pomaličky rozkráda, zmizol jeden hasiaci prístroj, ktorý tu mal svoje miesto a už nemá," dodáva Hrobáková.

Bezpečnosť a prevádzku na stanici zabezpečujú Železnice SR, ktorej spoločnosť, ktorá stanicu rekonštruuje hlási prípadné škody, či krádeže. Rekonštrukcia košickej stanice vyšla ku koncu minulého roka na približne 3,6 milióna eur. V sume zatiaľ nie sú zahrnuté náklady vyplývajúce z dokončovacích prác. Na zmodernizovanej stanici nájdeme aj spomienku na pôvodnú budovu:

"Čo sa týka tej socialistickej budovy, ktorá bola postavená , ostáva zachované to umelecké dielo, ktoré vidíme v rámci priečelia celej budovy. Zároveň sme ponechali betónové stĺpy, ktoré nie sú ani ošetrované, sú z pôvodnej konštrukcie, aby ľudia videli ako to vyzerá. Ostali zachované pôvodné schodiská, ktoré viedli na prvé poschodie a takisto tie staré mramorové."

Zaspomínať si môžeme aj na úplne prvú stanicu v Košiciach, na výstupe na prvé nástupište sú umiestnené pamätné tabule a jej fotografie by mohli časom pribudnúť napríklad do čakární.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1198
videní
01:38
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
19909
videní
09:30
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1879
videní
02:07
2045
videní
01:32


Facebook loginGoogle login