2673 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

V Úsmeve zastal čas. Od júna ožije.

TELEVÍZIA KOŠICE, 18.05.2016 10:55 | Spravodajstvo
Od 9. júna plánuje spustiť dennú prevádzku vynovené košické kino Úsmev. Legendárne kino premietalo nepretržite v rokoch 1929 až 2012. Zatvoriť svoje brány návštevníkom muselo kvôli zhoršujúcemu sa technickému stavu. Opustené kino nakoniec získalo do prenájmu vlani na jeseň OZ Cinefil, ktoré sa zaviazalo vrátiť do kina život a premeniť ho na mestské kino a Centrum audiovizuálnej kultúry, jediné svojho druhu na Slovensku.. Napomôcť má tomu jeho rekonštrukcia aj najnovšia digitálna technológia.

9. júna sa po rokoch do Košíc vďaka opätovnému otvoreniu kina Úsmev vráti aj unikátny filmový projekt Kinoautomat. Je to prvý interaktívny film, ktorý vznikol ešte v roku 1967. Diváci počas neho priamo vstupujú do diela a to tak, že môžu hlasovať za vývoj filmu, teda existuje viacero natočených alternatív. Celé predstavenie má aj moderátora, ktorý divákov sprevádza dejom a informuje ich o hlasovaní.

"Kinoautomat má svoju stálu scénu v Prahe. Dnes je to už jednoduchšie aj kvôli digitálnej technológii, pretože ten projekt môže jednoduchšie cestovať, ale v 60.rokoch to boli miestnosti s počítačom, ktorý sa musel komplikovane prepravovať," ozrejmuje riaditeľ kina Úsmev, Lukáš Berberich.

Film bol pre cenzúru začiatkom 70. rokov zakázaný a opäť ho uviedli až po revolúcií.

"Určite je to pioniersky projekt v tom, že prvýkrát ako keby priniesol interaktivitu do klasických kín. Dosť reprezentuje aj to, čo je pre nás v kinematografii dôležité, že hľadať hodnotnejšie filmové zážitky s pridanou hodnotou."

Kino kedysi slúžilo ako dôstojnícke kasíno, v roku 1929 z neho vzniklo Kino Centrál a to sa neskôr premenovalo na dnes známy Úsmev.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
316
videní
02:01
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
260
videní
02:40
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2724
videní
03:39
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
490
videní


Facebook loginGoogle login