2923 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Zatepľovanie mení sídliská na nepoznanie

TELEVÍZIA KOŠICE, 30.05.2016 11:15 | Spravodajstvo
Zatepľovací boom, ktorý trvá v Košiciach už niekoľko rokov výrazne mení vzhľad starých panelákov. Mnohé bytovky si však volia pestrofarebné sfarbenie, na košických sídliskách nie je výnimkou ani to, že jednotlivé brány spolu neladia. A to aj napriek tomu, že stavebný zákon hovorí čosi iné. 

Keďže ide o objekty , ktoré sú objektmi  mestotvornými, mesto má povinnosť regulovať farebnosť v meste.  Návrhy farebných riešení by mali vychádzať zo základných princípov ako STRIEDMOSŤ, NADČASOVOSŤ a DECENTNOSŤ, s orientáciou na neutrálnejšie zemité odtiene, s možnosťou uplatnenia vhodne zvolených farebných akcentov,“ ozrejmuje hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.

Ak má teda každá brána inú farbu, podľa ÚHA to v poriadku nie je: „Problémom nemusia byť jednotlivé paneláky, ale ich vzhľad v kontexte súvisiacich blokov, či okrskov. Panelové a tehlové bytové domy sa začali mylne chápať ako priestor určený pre nekoncepčnú kreativitu ich vlastníkov, pričom sa zabúda na to, ako výrazne ovplyvňujú okolitý priestor.“

Útvar hlavného architekta vydáva stanoviská k jednotlivým farebným riešeniam. Stavebný úrad by mal kontrolovať, či farebné riešenie bolo zrealizované v súlade s ich stanoviskom. To máva vo všeobecnosti odporúčací charakter. Možnosti vstupu mesta, či mestskej časti do rozhodovacieho procesu, týkajúceho sa farebných riešení sú tak v podstate obmedzené.

Častokrát sa stáva, že nami vydané stanovisko k farebnému riešeniu nie je akceptované a pri realizácii si to ľudia urobia po svojom. Dokonca sme tu už mali aj petíciu od občanov, keď sme požadovali zachovať určité prvky na fasáde bytového domu a vlastníci to odmietli. V minulosti sa sídliská vyznačovali jasnou koncepciou, usporiadanosťou, umiernenosťou a primeranými proporciami obytných domov, ponorených do vzrastlej zelene,“ dodáva Šnajdárová.

Samostatnou kapitolou je tiež výmena okien, zasklievanie lodžií, či jej zrušenie a následné predĺženie miestnosti.
To, čo sa nedá ošetriť zákonom, je kultúrnosť národa. Na území mesta máme mnoho architektonicky hodnotných realizácií, ktoré sú nevhodným spôsobom preplášťované a zanikajú. Takéto zásahy sú výsledkom hrubého nepochopenia hodnôt historických, architektonických a estetických, či absencie elementárneho vkusu.“ Napriek tomu stále platí, že všetky výmeny výplní stavebných otvorov, prípadne zasklievania lodžií musia byť realizované v jednotnej koncepcii pre celý bytový dom bez výnimky.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1607
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2530
videní
03:29
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1292
videní
02:22
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3635
videní
01:28


Facebook loginGoogle login