2025 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Výnimočná socha vzniká v Lorinčíku, predstavia ju v auguste

TELEVÍZIA KOŠICE, 06.07.2016 12:42 | Spravodajstvo
V košickej mestskej časti Lorinčík pribudne vyše dva metre vysoká drevená socha z duba. Na jej výrobe už týždne pracuje rezbár Dalibor Novotný. Z dreva vyrába sochu svätého Vavrinca, patróna mestskej časti Lorinčík.

Jej výroba si už vyžiadala desiatky hodín a ďalšie si nad ňou ešte pán Novotný posedí. Prácu mu sťažuje aj fakt, že po operácii miechy ostal invalidom a pohybuje sa len pomocou barlí alebo elektrického vozíka. Navyše pre prácu dochádza do Lorinčíka raz do týždňa až z Liptovského Hrádku.

Ak sa pýtate, prečo je socha zasvätená svätému Vavrincovi, tak práve on bol totiž patrónom Lorinčíka. Bol jedným zo siedmich diakonov, ktorí boli umučení počas prenasledovania kresťanov rímskym cisárom Valeriánom v roku 258. Cisár ho dal bičovať, trhať mu kožu železnými hrebeňmi a napokon ho upálili na železnej posteli. Zomrel 10. augusta v roku 258. Aj pri práci na tejto vysokej sochy používa pán Novotný svoj obľúbený nástroj- dláto, ktoré dostal už pred rokmi od miestneho výrobcu. Povolanie lákalo rodáka zo Spiša už od ranného detstva. Za ten čas už stihol vyrobiť desiatky vysokých a stovky drobných diel.

Presné miesto, kde bude socha svätého Vavrinca stáť, ešte starosta Lorinčíka Damián Exner stále vyberá. Na jej predstavenie sa môžu obyvatelia Lorinčika, ale aj ostatných mestských častí, tešiť už 14. augusta počas oficiálnych osláv tejto mestskej časti.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
422
videní
01:53
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
597
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1931
videní
03:45
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
20146
videní
09:30


Facebook loginGoogle login