K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Váš tip

Drevenice z Furče začínajú nový život

TELEVÍZIA KOŠICE, 21.09.2016 11:31 | Spravodajstvo
Pamätník ľudovej architektúry bol súčasťou sídliska Dargovských hrdinov takmer tri roky. Pútavé, kuriózne, ale aj kontroverzné – také boli drevenice, ktoré sa vynímali na streche košického paneláka.

Postaviť staré drevenice na strechu paneláku napadlo Tomášovi Džadoňovi ešte v roku 2006, keď vznikla prvá skica. Od roku 2011 nasledovala príprava a 27. septembra 2013 odhalenie Pamätníka ľudovej architektúry. Väzy im zlomila nevôľa obyvateľov bytovky, ktorí neodsúhlasili predĺženie zmluvy na bezplatný prenájom strechy na ďalších desať rokov.

Žeriav drevenice z 12-poschodového paneláka na Lidickom námestí zložil v máji. Ubehli 4 mesiace a drevenice opäť ožívajú.

Dve z troch stodôl sú už takmer kompletne postavené na svojom novom mieste - pri Poltári. Podľa slov Tomáša Džadoňa, "vedel, že to bude chcieť veľa veľa námahy a veľa nového dreva na obnovu chýbajúcich častí, ale bola tu aj možnosť, že sa to znova nepodarí postaviť." Chýba postaviť poslednú, najväčšiu stodolu. To by sa mohlo podariť ešte v tomto roku. Následne sa na tvkosice.sk objaví aj kompletná fotogaléria.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
470
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1903
videní
03:45
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13508
videní
05:02
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
324
videní
00:22


Facebook loginGoogle login