2473 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Liečba plodnosti je stále žiadanejšia

TELEVÍZIA KOŠICE, 22.09.2016 17:19 | Spravodajstvo
Centrum pre asistovanú reprodukciu Gyncare má na Magnezitárskej ulici v Košiciach nové priestory aj technológie na diagnostiku a liečbu neplodnosti. Úlohu bude tiež zohrávať v oblasti vzdelávania medikov Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

"Laboratóriá sú vybavené podľa najnovších európskych noriem. Samotné laboratórium sa delí na dve funkčné časti: embryologickú a andrologickú. Ak tie embryá nie sú využité pri čerstvom vklade, je možné si ich zamraziť pomocou metódy vitrifikácie. Metóda je veľmi moderná a bezpečná. Embryá takto biologicky vydržia aj niekoľko rokov," spresnila RNDr. Ivana Uhrínová, embryologička Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare.

S oplodnením má komplikácie čoraz viac ľudí. Kým pred 15 rokmi mal takýto problém 1z 15 párov, dnes je to asi 1 zo 6.

"Stúpa trošku výskyt mužskej neplodnosti. V dnešnej dobe je asi 50% indikácií zo strany muža. Je to dané aj životným štýlom, faktormi životného prostredia a pod. U žien nám narastá najmä skupina tých, ktoré odsúvajú tehotenstvo do vyššieho veku. Tam je už šanca na spontánne otehotnenie podstatne nižšia," pripomenula gynekologička a odborná zástupkyňa Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare, doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD.

Odborníci často zdôrazňujú, ž neplodnosť je spoločným problémom muža a ženy, nielen jedného z nich. A aj keď je s pribúdajúcim vekom šanca na počatie dieťaťa čoraz nižšia, ani po štyridsiatke nie je nulová.

Ako povedal Miroslav Herman, gynekológ a odborný garant Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare, príroda je taká silná, že má ešte posledný záchvev: "Tie dámy zostanú tehotné, ani o tom nevedia. Je to okolo 40, 42, 45 rokov. To sú posledné optimálne šance, kedy príroda vyženie plodnosť ešte vyššie ako má 20 ročná žena. Trvá to však iba jeden, maximálne tri cykly."

Na Slovensku je spolu asi 10 centier pre asistovanú reprodukciu, z toho sú dve v Košiciach. A aj keď ich odborníci pomohli k vytúženému potomkovi už tisíckam ľudí, ako povedal, netreba zabúdať, že na javisku je vždy režisér. V tomto prípade sa volá príroda.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
584
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1928
videní
03:45
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3407
videní
02:29
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13633
videní
05:02


Facebook loginGoogle login