7177 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Najstaršie opálové bane sú pri Prešove

TELEVÍZIA KOŠICE, 27.09.2016 14:28 | Iné
Opálové bane pri obci Červenica (25 km od Košíc) sú naozaj svetovým unikátnom. Patrí im hneď niekoľko prívlastkov. Sú najväčšie a aj najstaršie na svete. Na planéte sú známe iba 4 ďalšie podobné bane. Od roku 2012, po viac ako 90-rokoch, sa v nich opäť ťaží vzácny minerál. Nájdete ho predovšetkým v slovenských šperkoch. "Ťažba sa tu začala v roku 1780, ale banským spôsobom. Avšak ťažilo sa tu aj predtým," približuje históriu baní sprievodkyňa a manažérka turistických projektov Iveta Bernátová.

Náš opál nosili aj významné osobnosti svetových dejín. Vzácny minerál zo Slovenska môžete dokonca vidieť aj v britských korunovačných klenotoch. Pýšili sa ním aj Kleopatra či Napoleón.

Opálové bane pri Prešove ukrývajú veľké bohatstvo a to samozrejme vždy lákalo mnohých obchodníkov. Medzi najznámejších nájomcov patrí významný rakúsky klenotník. "Pán Goldschmidt bol veľmi šikovný biznismen. Opál vyvážal do Istanbulu. Dal mu tak orientálny nádych a zvýšil jeho hodnotu."

Dodnes sa v baniach hľadá aj Goldschmidtov poklad. Predpokladá sa, že jeho súčasťou sú nepriznané opály.

V Prešove sa s ťažbou opálu skončilo po Prvej svetovej vojne. Potom nasledovala dlhá, takmer 90-ročná prestávka. "Ťažba nebola pozastavená kvôli nedostatku opálu. Nepriali jej politické ani spoločenské pomery," ozrejmuje riaditeľ baní Ivan Kopor.

Austrália, Etiópia, Mexiko, Honduras a Slovensko. Iba týchto 5 miest na svete má opálové bane. Tie pri Prešove sú pre turistov sprístupnené približne rok. A už ich stihlo navštíviť asi 12-tisíc ľudí z rôznych kútov planéty. "Navštívili nás ľudia napr. z Bahrajnu, Číny či Japonska."

V súčasnosti môžete vidieť prvý, viac ako kilometrový okruh baní. V najbližšom období však pre bežných návštevníkov plánujú sprístupniť ďalší, trojnásobne dlhší úsek. "Bude zahŕňať aj prehliadku malých jazierok. Bude to trošku náročnejšie, vedie tam totiž 130 schodov. Chceli by sme to sprístupniť na začiatku budúceho roka," približuje ďalšie plány sprievodkyňa Iveta Bernátová.

Labyrint opálových baní pri Prešove je zložený zo 17 etáží (poschodí) a je dlhý viac ako 30 kilometrov. V piatich zaplavených úrovniach sa dá aj potápať.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
92
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
166
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1281
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
470
videní
04:23


Facebook loginGoogle login