3384 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

V Košiciach máme botanický zázrak

TELEVÍZIA KOŠICE, 30.09.2016 15:13 | Iné
Botanický zázrak 20.storočia. Aj tak hovoria odborníci rastline wolémia vznešená. Ide o druh starobylej ihličnatej dreviny. Môžete ju nájsť aj v košickej Botanickej záhrade. "V závere 20.storočia boli v prírodných podmienkach nájdené prvé exempláre pri geodetických prácach v Novom Južnom Walese," odkrýva príbeh vzácnej dreviny odborný pracovník Botanickej záhrady Róbert Gregorek.

Keď nálezca informoval o tomto objave botanikov, aj oni boli veľmi prekvapení. Išlo totiž o rastlinu, ktorá na svoje znovuobjavenie čakala 200 miliónov rokov.

Tento objav samozrejme vzbudil veľký ohlas, verejnosť však do danej lokality nemala prístup. "Lokalitu uzavreli a založili spoločnosť, ktorá sa venovala záchrane wolémie. Množstvo exemplárov je dnes roztrúsených po celom svete."

Wolémia vznešená sa do košickej Botanickej záhrady dostala približne pred 10 rokmi. Avšak až teraz začala rastlina naozaj prekvapovať tamojších odborníkov. Wolémia začala svoje vôbec prvé kvitnutie v podmienkach tunajšej záhrady. "Je veľmi zaujímavé študovať tento vývoj. Veríme, že výsledkom bude šiška. Možno sa tak stane až v ďalšej sezóne."

Kvitnúcu wolémiu však bežný návštevník Botanickej záhrady vidieť nemôže. Odborníci si ju chránia ako oko v hlave. Pripravený je však iný exemplár priamo pri vstupe.
 

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

198
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
202
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
470
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1191
videní


Facebook loginGoogle login