3657 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

V Starom meste diskutovali o spornom VZN

TELEVÍZIA KOŠICE, 03.10.2016 19:46 | Spravodajstvo
Na radnici Starého mesta dnes prebiehala debata o Všeobecne záväznom nariadení, podľa ktorého by podniky v centre Košíc mali zatvárať už o 22:00 kvôli hluku. Poslanci rokovali priamo s prevádzkovateľmi približne štyridsiatich podnikov, ktorých nové VZN bude obmedzovať. Argumentovali tým, že hluk, na ktorý sa občania sťažujú v bytoch v blízkosti podnikov, robia zákazníci až po opustení ich prevádzky. Ďalej apelovali na mesto, aby zabezpečilo pokoj na uliciach aj v nočných hodinách. Konkrétny problém hluku priamo z prevádzok kvôli hlasnej hudbe či kriku zákazníkov sa podľa nich týka len štyroch podnikov. Podnikatelia ani poslanci dnes nakoniec nenašli kompromis v tejto téme. Hovorí Peter Škripko, zástupca barov a reštaurácií starého mesta.

"Myslím si, že sme sa asi veľmi neposunuli nakoľko zo strany mesta niektorí poslanci zastupujú konkrétne niektorých obyvateľov starého mesta a majú svoje požiadavky a chcú pred nimi zložiť nejaké karty, ktoré niečo vybojovali a my sme sa všetci jednohlasne zhodli na všeobecnom názore, že sme proti tomu, aby mestská časť obmedzovala naše podnikateľské aktivity."

Podobný názor mal aj Martin Koreň z podniku Little Havana: "Hodnotím toto ako stretnutie ako také iba, že sme sa stretli a nevyriešili sme nič zatiaľ. My chceme len to, aby sme to celé zrušili. Ja som takisto obyvateľom starého mesta, takisto tu trpím, ale ja to beriem ako daň za to, že tam bývam".

Podľa nového VZN podniky môžu mať otvorené do druhej v noci len v prípade ak sú zabezpečené proti vibráciám a hluku, pričom jeho intenzita nemôže presiahnuť hranicu 40 decibelov na mieste, kde obyvateľ, ktorý sa sťažuje, býva. Na to by mal dohliadať Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Hovorí poslanec miestneho zastupiteľstva, Otto Brixi: "Štyridsať decibelov je tak nízka hladina zvuku, že je to šepkanie medzi dvoma ľuďmi pri vzdialenosti desiatich centimetrov, takže to je parameter, ktorý nie je možné dodržať ani v bežnej komunikácii, ak máte trošku výraznejší hlas, nie to ešte pri prevádzke, kde ľudia sa bežne rozprávajú na ulici čo vy neviete ovplyvniť a mnohokrát aj tá hudba, ktorá z prevádzky ide má nepomerne viac decibelov, aj keď reálne vás nemôže rušiť, ale vy ju voľným uchom počujete."

Dnes mal starosta Starého mesta, Ľubomír Grega, naplánované aj stretnutie s primátorom Košíc. Na vyriešenie vzniknutého problému predložil konkrétne návrhy. "Budeme rozprávať o možnosti takej súčinnosti Starého mesta s mestom a ja budem navrhovať, aby piatky, soboty a deň pred sviatkami mohlo byť viac príslušníkov mestskej polície na území Starého mesta predovšetkým na Hlavnej ulici a bočných uliciach."

Iniciátorka nového VZN, poslankyňa Eva Hulmečíková, chce hľadať kompromisy, no zrušenie nariadenia nechce dopustiť.
"Od roku 2012 evidujeme veľa sťažností na rušenie nočného kľudu. Akékoľvek upozornenia, stretnutia neviedli k uspokojúcej situácii. Nie som za zrušenie Všeobecne záväzného nariadenia, som za jeho úpravu."

V blízkej budúcnosti by sa prevádzkovatelia podnikov radi stretli priamo s obyvateľmi, ktorých sa táto téma dotýka a podobne ako dnes otvorene debatovali o probléme. Vylúčené nie je ani zvolanie mimoriadnej schôdze poslancov starého mesta.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
116
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
248
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
358
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3074
videní
02:50


Facebook loginGoogle login