1035 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Spomienky na prezidenta Michala Kováča

TELEVÍZIA KOŠICE, 06.10.2016 17:18 | Spravodajstvo
Bývalý prezident Slovenskej republiky Michal Kováč, včera večer prehral boj s ťažkou chorobou. Bol nielen významným politikom a štátnikom, ale aj bankárom a humanistom. Ako povedal jeho nástupca exprezident Rudolf Schuster, bol otcovský typ aj vo funkcii hlavy štátu: „Pracovali sme spolu ešte po revolúcii. Keď som bol predsedom Slovenskej národnej rady, mal som tú česť vymenovať ho za ministra financií vo vláde národného porozumenia. Práve táto vláda spolu s parlamentom sa zaslúžila o to, že nedošlo  k žiadnym fyzickým stretom medzi starými a novými štruktúrami, ktoré vtedy vznikli a  keď sa menil parlament a pod.“

Ako pripomenul, boli dobrými priateľmi. Keď sa stal Michal Kováč stal prezidentom, Rudolf Schuster bol vtedy primátorom Košíc. „Michal Kováč chodil do Košíc rád. My sme ho vždy veľmi priateľsky privítali, lebo nie všade mu dovolili, aby ho prijali predstavitelia vtedajšej HZDS, pretože sa dostal do nemilosti len preto, že kritizoval nedemokratický spôsob vládnutia,“ dodal Schuster s tým, že Kováč to mal na čele republiky o to ťažšie, že bol izolovaný vo vlastnom štáte, keďže ho vláda ani parlament nepodporovali. V náročných podmienkach sa však snažil nadviazať kontakty s prezidentmi, čo sa mu aj darilo.  
Michal Kováč Napriek snahám o odvolanie, či únosu svojho syna, funkčné obdobie ukončil päť rokov po svojom vymenovaní, keď odovzdal právomoci vláde. V roku 1999 sa kandidatúry vzdal práve v prospech Rudolfa Schustera. Michal Kováč bol prvým prezidentom samostatného Slovenska a bol volený parlamentom.

 „Som presvedčená, že to bola správna voľba napriek tomu, že sa uvažovalo o tom, že to bola stranícka stratégia. Neskôr sa ukázalo, že spĺňal všetky profesionálne a charakteristické predpoklady pre výkon tejto funkcie,“ pre TV KOŠICE uviedla politologička Marcela Gbúrová. V tom čase bola aj  poslankyňou Národnej rady. Ako povedala, sama zažila útoky na vtedajšieho prezidenta,  či pokusy o jeho odvolanie: „Osobne si myslím, že sa dá hodnotiť ako osobnosť, ktorá pozitívne vstúpi do dejín Slovenskej republiky, pretože celý čas sa nielen usiloval, ale naozaj bol predovšetkým človekom s veľkým srdcom, s veľkým rozhľadom a so schopnosťou  kompromisu a spolupráce naprieč širokým politickým spektrom.“

Michal Kováč sa narodil v obci Ľubiša v okrese Humenné a dožil sa veku 86 rokov. O konaní štátneho pohrebu rozhodne vláda. Na jeho prípravu sa má vytvoriť špeciálna štátna komisia.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
294
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2041
videní
02:57
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
692
videní
02:00
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
8475
videní


Facebook loginGoogle login