1874 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Nezmyselné VZN zruší nočný život - kto má v rukách čierneho Petra?

TELEVÍZIA KOŠICE, 06.10.2016 23:34 | Spravodajstvo
V Starom meste bolo pre sporné VZN opäť veselo. Stretli sa tam totiž prevádzkovatelia podnikov s obyvateľmi, ktorí sa sťažujú na hluk vychádzajúci z barov v okolí ich bydliska. Tento spor majú podľa poslancov vyriešiť upravené otváracie časy prevádzok stanovené v spomínanom VZN, čo sa ale podnikateľom nepáči.

Ku konfliktom prispieva aj fakt, že znenie nariadenia si každý vysvetľuje po svojom a poslanci ho teda chápu inak ako podnikatelia.

Väčšina obyvateľov sa totiž zhodla na tom, že im prekážajú iba dlho otvorené letné terasy a nie otvorené podniky ako také. Nové VZN ale rieši otváracie hodiny celkovo a po novom tak majú prevádzkovatelia v Starom meste zatvárať už o 22:00. Matej Koreň z podniku Little Havana dodal, že: "Vo VZN sa hovorí o tom, že ak máme preukázateľne odhlučnené  priestory voči hluku  a vibráciám, môžeme mať otvorené do 02:00. Ani pamiatkový úrad by nám neschválil, keby sme chceli obkladať interiér nejakým odhlučňovacím materiálom. Tým pádom môžeme mať  otvorené iba do 22:00."

Búrlivo argumentovali najmä samotní obyvatelia problémových ulíc. Ladislav Kottfer, ktorý býva na Drevnom trhu si myslí, že: "Letné terasy sú najväčším zdrojom hluku, ktorý je šírený do okolia najmä v nočných hodinách, keď je všade ticho. Nemáme nič proti podnikom, ani proti ich otváracím hodinám. Mne je jedno, či sú otvorené do 02:00, 06:00, aj do siedmej rána. Môžu byť otvorené aj nonstop. Veľakrát to nie je ani o odhlučnení, ale je to len o zatvorení dverí a okien. Letné terasy by ale určite mali byť upravené nejakým časom."

Občania prišli na stretnutie aj s vlastnými nápadmi. L. Kottfer: "Navrhoval som presunúť zábavu do mestského parku – ten nie je obytnou zónou. Park sme si oplotili a zatvára sa o 22:00. Park, kde by sme to mohli robiť, kde to nikomu nevadí zatvoríme. Tam, kde to ľuďom prekáža, tak máme prevádzky otvorené. Napríklad aj každé mesto je pyšné na svoju rieku. Pri nej sú všetky atrakcie, kolotoče pre deti, reštaurácie, kaviarne a rôzny druh zábavy. My tam nemáme ani pokosené."

Konkrétny problém sťažností na hlasnú hudbu či krik podnapitých zákazníkov sa ale podľa podnikateľov koniec koncov týka len štyroch podnikov a preto nechápu, prečo by na to mali doplácať aj oni. Ako nás informoval M. Koreň: "netýka sa to všetkých barov, len niektorých, s ktorými sa pokúsime komunikovať, a verím, že tak urobia aj občania. Staré mesto rieši tento problém, skúsime to aj my. Ale stále sme za to, aby sa toto VZN zrušilo."

Všetci sa dnes teda zhodli na tom, že sa nezhodli. Toto stretnutie sa ale môže aj tak javiť ako zbytočné. Magistrát totiž už avizoval vlastné VZN, ktoré  mestským častiam aj tak zviaže ruky. Do platnosti sporného VZN to však zrejme nestihne.
 
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2069
videní
02:53
Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1751
videní
04:39
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1482
videní
02:30
Náš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
8522
videní
02:08


Facebook loginGoogle login