1761 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Kvôli inváznym rastlinám hrozila Ťahanovčanom pokuta

TELEVÍZIA KOŠICE, 07.10.2016 12:15 | Spravodajstvo
Sú veľmi odolné a často nezastaviteľné. Poriadne komplikujú život záhradkárom, ale aj samosprávam. Hovoríme o inváznych rastlinách. Dostali sa k nám z viacerých kútov planéty aj so zámerom skrášlenia okolia. Paradoxne, robia opak. "Ide o nepôvodné druhy, ktoré sa v starodávnych časoch alebo v nedávnej minulosti dostali na naše územie," spresňuje profesor na Katedre botaniky UPJŠ v Košiciach Martin Bačkor.

Mnohé časti Slovenska majú s inváznymi rastlinami problém. Môžeme ich vidieť každý deň napr. cestou do školy či do práce. "Ľudia, ktorí často cestujú vlakom alebo sa pohybujú popri vodných tokoch, zistia, že dominantou rastlinou je práve zlatobyľ."

Podľa zákona je predovšetkým majiteľ pozemku, kde invázne rastliny rastú, povinný zabraňovať ich šíreniu a postarať sa o ich likvidáciu. Približne pred rokom prekvapila obyvateľov Ťahanoviec nepríjemná správa. Mali zaplatiť pokutu vo výške viac ako 3 300 eur práve kvôli inváznym rastlinám za pozemky na Aničke, o ktoré sa už dlhšie nestarajú. "My sme radi, že ako dôchodcovia máme z čoho žiť a nie ešte sankcie platiť. Nie je pre nás výhodné obrábať tie úzke políčka," opisuje situáciu Ťahanovčan a jeden z majiteľov pozemku na Aničke Juraj Lendel.

Pozemky na Aničke patria pod správu mestskej časti Sever. Veľkú časť pôdy však vlastnia Ťahanovčania. Starosta Ján Nigut by chcel rokovať aj o prípadnej zmene hraníc a prebrať Aničku pod správu Ťahanoviec. Legislatíva to umožňuje. V minulosti inicioval aj petíciu, ktorá však nič nezmenila.

Ťahanovčania necítia motiváciu starať sa o pozemky, ktoré im síce patria, ale ich správu má na starosti iná mestská časť. Slovenskej inšpekcii životného prostredia však pokutu zatiaľ platiť nemusia. S miernymi úpravami pozemkov na Aničke už totiž začali. Podľa mestskej časti Sever je dôležité prehodnotiť, či by prípadná zmena hraníc mala vôbec zmysel.

Anna Kluková z kancelárie starostu mestskej časti Sever tvrdí, že otvorenie otázky zmeny hraníc je vážny a komplikovaný proces. Podľa nej je dôležité prehodnotiť, či by takáto zmena mala prospech pre občanov a rozvoj mesta.

KomentárePočet príspevkov: 2

 

Vladimír Čechovský16.03.2021 13:03:48

Za tieto pozemky na Aničke chce štát pokutovať vlastníkov. A čo pozemky na ktorých stojí Sídlisko Ťahanovce? A čo pozemky ktoré vlastníkom využíva Slovenský záhradkársky zväz? Za tieto pozemky sa ani dane neplatia. Pre jedne pozemky chcete pokutovať a na druhé kašlete.

 

Iveta Gottliebova08.10.2016 09:59:09

Na Panorame je tychto rastlin strasne vela. Nik sa nestara o vykosenie tychto rastlin,hlavna vec ze developer predal byty a domy a o ostatne sa nestara.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
7835
videní
02:27
517
videní
02:35
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
376
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1627
videní


Facebook loginGoogle login