1356 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Mária Spoločníková sa dožíva významného jubilea

TELEVÍZIA KOŠICE, 24.10.2016 18:29 | Kultúra
V priestoroch Historickej radnice dnes primátor Košíc Richard Raši privítal známu reštaurátorku a rodáčku z Košíc, Máriu Spoločníkovú. Stalo sa tak pri príležitosti osláv jej jubilejných 90 narodenín. Pani Spoločníková sa môže pýšiť reštaurovaním mnohých diel, pre Košice je podstatná aj jej pomoc pri prácach na oltári v Dóme sv. Alžbety. Ako nám vysvetlila: "Bol to smutne inšpiratívne zničený artefakt, ktorý mal európsku hodnotu a niekoľko rokov sa okolo toho iba chodilo, ale nič nerobilo. Potom prišiel prof. Veselý a zreštauroval zničený košický oltár spolu s nami, dvoma jeho poslucháčkami."

Aj keď začala umelkyňa študovať niečo úplne iné, jej talent ju naviedol práve na túto nevšednú prácu. Pani Spoločníková uviedla, že: "Ja som sa najprv zapísala na zemepis, kreslenie a deskriptívnu geometriu. Pretože tam bolo veľa dejín umenia, kreslenia, maľovania, tak po otvorení vysokej školy výtvarných umení sme my kresliari presídlili tam. A pretože prof. Milý tvrdil, že som priam určená na to, aby som zachraňovala umeleckohistorické pamiatky sakrálneho rázu pre Slovensko, tak som sa takto dostala tam."

Zaujímalo nás, čo sa jej na udržiavaní histórie pri živote páči najviac. Je to práve možnosť zamyslieť sa nad tým nie len že to vytvoril niekto z matérie, ale že mal aj povznášajúce ducha urobiť hodnoty, ktoré sa stáročia zachovali až dodnes.

Reštaurátorka Mária Spoločníková sa svojej celoživotnej práci venuje aj naďalej, a to najmä písaním odborných príspevkov, prednášok a článkov.

Aj keď umelkyňa strávila 7 rokov v Bratislave, na východ sa vrátila. Dôvod nám vysvetlila nasledovne: "Tu bola blízkosť Spiša, Levoče, Bardejova a to sú zlaté bane pre reštaurátorov a pre práce zachraňovať umeleckohistorické pamiatky."
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportážeFacebook loginGoogle login