1177 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Uplynulo 27 rokov od Nežnej revolúcie

TELEVÍZIA KOŠICE, 17.11.2016 16:58 | Spravodajstvo
17.november a udalosti, ktoré mu predchádzali, znamenajú v našich dejinách veľký medzník. Občania vtedy vyjadrili jasný nesúhlas voči vláde jednej strany.  "Najprínosnejší význam Nežnej revolúcie treba vidieť najmä v tom, že znamenala nastolenie cesty, z ktorej sme doteraz nezišli. Demokracia je najmä o občianskej angažovanosti a vyspelosti," hovorí politológ Pavol Gojdič.

Nežná revolúcia v Československu označuje nekrvavé udalosti, ktoré prispeli k pádu Komunistického režimu. Iniciátormi boli predovšetkým študenti a aj ľudia z kultúrnych sfér. Na Slovensku vznikla Verejnosť proti násiliu a v Česku Občianske fórum. Prvé slobodné parlamentné voľby sa v Československu uskutočnili v júni 1990. Niekoľko mesiacov po zvolení Václava Havla za prezidenta. Podľa politológa však demokracia nie je iba o tom, že sa pravidelne opakujú voľby a my tak raz za čas preberáme zodpovednosť za veci verejné. "Skutočná demokracia je o hodnotách a slušnosti. Sloboda sa môže rozvíjať len v podmienkach pluralitnej spoločnosti, kde štát nevnucuje, aké hodnoty vyznávať."

Mladá generácia dnes vníma slobodu a demokraciu ako samozrejmosť. "Máme sa teraz už dobre a nemusíme sa my snažiť, aby sme sa mali ešte lepšie," reaguje na otázku o Nežnej revolúcii mladý Košičan.

Oslovená staršia generácia vníma vývoj spoločnosti po Nežnej revolúcii skôr negatívne. "Ideály je tak krásne slovo, ktoré sa po 17.novembri nikdy nenaplnilo."

Mnohí sú toho názoru, že moc sa z rúk komunistov dostala do rúk finančných skupín a nadnárodných korporácií. "Občan v našom štáte nie je motivovaný dodržiavať právo. Dôležité je zabezpečiť súčinnosť orgánov činných v trestnom konaní a súdnej moci, nezávislej s nestrannej, ako garanciu princípov právneho štátu," uzatvára politológ Pavol Gojdič.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
917
videní
05:54
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
784
videní
02:37
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
344
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
516
videní
01:35


Facebook loginGoogle login