10074 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Bernátovce - miesto, kde našli nový zmysel života

TELEVÍZIA KOŠICE, 30.11.2016 09:48 | Spravodajstvo
Pri Košiciach existuje už približne desať rokov nezisková organizácia Oáza - nádej pre nový život. Za ten čas si prešla viditeľným progresom a dnes je to miesto, ktoré poskytuje útočisko stovkám bezdomovcom, ale tiež ľuďom, ktorí sa do sveta vôkol nás jednoducho nevedia začleniť, napríklad kvôli závislosti na alkohole.

Začiatky boli veľmi náročné, chodievali sme sem robiť z Košíc. Najprv jedna, dve, tri izby a takto postupne. Bol to opustený objekt, zarastený, bez elektriny, bez vody, zároveň akési smetisko, kde ľudia nosili nepotrebné veci z okolia,“ zaspomínal si s nami farár a riaditeľ tohto centra Peter Gombita.

Až sa zanedbané miesto pri košickej spaľovni, ktoré dostali do nájmu od mesta, začalo pretvárať na akúsi veľkú domácnosť poskytujúcu nielen posteľ a perinu, ale tiež prácu, porozumenie, aj objatie. Myšlienka fungovania takejto komunity je úplne jednoduchá – spoločne pracovať na chode Oázy.

Počet klientov sa mení, najmä podľa počasia, či ročného obdobia, pričom v zimných mesiacoch prichádza najviac ľudí. Vlani v zime bolo v Bernátovciach 207 osôb, ktoré potrebovali  pomoc a zároveň si aj nechali pomôcť.  Klienti sú tu rozdelení do viacerých častí.

V prvom aj druhom hangári máme okolo 30-40 ľudí, sami si tu naštiepia drevo, zakúria, navaria. Je to kvôli tomu, že keď k nám prídu napríklad spod mosta sú zvyknutí na oheň, dym. Až pomaličky vidno ten proces, keď na sebe pracuje. Sprche sa, ináč sa správa, oblieka, netreba ho naháňať, presúvame ho do lepšieho bývania,“ vysvetľuje princíp fungovania tejto komunity Peter Gombita.

Keďže samotná Oáza má do 20 pracovníkov, zíde sa im vždy aj pomoc dobrovoľníka. V záhrade Bernátovce si pestujú zeleninu, ovocie, bylinky, aj kvetiny, chovajú tu kravy, sliepky, ovce, kozy, dokonca aj oslíkov. A svoj domov tu našli taktiež túlaví, či týraní psy, ktorých našli na ulici. Ľudia žijúci v Bernátovciach majú k dispozícii aj kaplnku, ktorej výzdoba je taktiež akýmsi odkazom toho, že aj zo dna sa dá odraziť a že je možné, aj reálne, svoj život zmeniť k lepšiemu...

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
293
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
589
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1928
videní
03:45
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
20146
videní
09:30


Facebook loginGoogle login