K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Sestry z UNLP hovoria o zastrašovaní, nemocnica to popiera

TELEVÍZIA KOŠICE, 05.12.2016 13:03 | Spravodajstvo
Zdravotné sestry univerzitnej nemocnice v Košiciach tvrdia, že sú zastrašované. Nemocnica to popiera. Predsedníčka sesterských odborov pri UNLP v Košiciach Mária Javornická hovorí, že k nekalým praktikám dochádza sofistikovane, a je ťažké ich dokázať. A mnohé sestry sa o tom, pre strach zo straty zamestnania, boja hovoriť. "V zdravotníctve by mali pracovať zamestnanci a sestry milé, empatické, erudované, no absolútne žiadne podmienky sa im na to nevytvárajú, práve naopak. Akákoľvek iniciatíva sestier mnohokrát nie je po vôli vedeniu. Ak sa sestra ozve a je sama, veľmi rýchlo nájdu spôsob, ako urobiť to, aby už nemala chuť ozývať sa druhýkrát," uviedla pre Televíziu Košice Javornická.

Podľa hovorkyne Ladislavy Šustovej sa nemocnica dištancuje od tvrdenia, že zdravotné sestry kedykoľvek v minulosti boli, resp. v súčasnosti sú v UNLP v Košiciach zastrašované: "Prístup vedenia nemocnice je rovnaký tak k sestrám, ako k lekárom, ostatným zdravotníckym a nezdravotníckym pracovníkom. Nie je možné ani inak konať, pretože všetky kategórie zamestnancov sú pre chod nemocnice  dôležité." Dodáva, že vedenie komunikuje so všetkými odborovými organizáciami, a sesterské nie sú jediné, ktoré v UNLP pôsobia. S nimi však  naposledy rokovali v polovici novembra. Podľa nemocnice stretnutie prebehlo v normálnej pracovnej atmosfére, a tvrdenia o údajnom zastrašovaní ich prekvapili. Odborárka hovorí, že nemocnica s nimi nekomunikovala od januára, a k spomínanému stretnutiu došlo až po tom, ako ich k tomu niekoľkokrát vyzvali. Aktuálne požadujú, aby mohli ako odbory v UNLP fungovať tak, ako im to umožňuje zákon.

 "Mzdy sestier vzrástli oproti minulému roku v priemere o 10% a zároveň boli v dodatku ku Kolektívnej zmluve pre všetkých zamestnancov upravené podmienky preplácania nadčasovej práce, príplatku za nočnú prácu, príplatku za náročnosť a odmeny za odpracované roky v organizácií," dodala Šustová.

Podľa vedúcej sesterských odborov pri UNLP v Košiciach Márie Javornickej je ale v nemocnici realita iná a preplácanie nadčasov vidia viaceré sestry len na papieri. Dodáva, že neraz sú z práce posielané domov s tým, že je málo pacientov. K takýmto praktikám vraj dochádza aj na tzv. akútnych lôžkach.

Aktualitozované:
Vyjadrenie k téme nám v pondelok dopoludnia zaslal aj riaditeľ UNLP, MUDr. Milan Maďar.
Podľa jeho slov, "pri plánovaní služieb sestier v nepretržitej prevádzke na nasledujúci mesiac, plne rešpektujú minimálne personálne obsadenie dané legislatívou." Vychádzajú z priemernej obsadenosti lôžok konkrétneho pracoviska za predošlé obdobia.

Z dôvodov, že sa v priebehu konkrétneho mesiaca spektrum pacientov aj obsadenosť oddelení nepredvídateľne mení, "je v kompetencii vedenia pracoviska aktuálne upraviť plán služieb sestier. A to buď navýšením, alebo redukciou počtu ošetrujúceho personálu." Uvedené úpravy nie sú na úkor nadčasových hodín, "tie sú totiž po dohode preplácané, resp. je za nich čerpané náhradné voľno."

Ako riaditeľ UNLP dodáva, "na akútnych oddeleniach je zabezpečené personálne obsadenie v počte, ktorý je adektvátny aktuálnemu počtu pacientov a ošetrovateľskej záťaži. Každopádne je bezpečné pre pacientov, aj ošetrujúci personál."

Súvisiaca reportáž:
Nemocnice majú problém - nedostatok sestier

 

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
6462
videní
03:28
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2733
videní
02:39
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
501
videní
02:47
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
484
videní
01:46


Facebook loginGoogle login