2800 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Kedy kúpiť stromček, aby vydržal čo najdlhšie?

TELEVÍZIA KOŠICE, 09.12.2016 14:34 | Spravodajstvo
Vianoce sa blížia a s ním aj zháňanie vianočného stromčeka.

Z plôch v lesoch sa dostávajú pred nákupné centrá a odtiaľ rovno k nám. Výber je obrovský, ale väčšinou dostanú prednosť tie, ktoré sú u nás najrozšírenejšie a ku ktorým sa dostaneme najjednoduchšie. Podľa vedúceho oddelenia dekoratívnej flóry botanickej záhrady UPJŠ Róberta Gregoreka patrí medzi najvyhľadávanejšie smrek obyčajný, je najlacnejší, ale v interiéri nevydrží dlho. Praktickejšia je ktorákoľvek z jedlí, alebo aj smrek pichľavý, či borovice.

Živé vianočné stromčeky ale zle znášajú interiéry. Preto treba dbať na ich ošetrovanie a na to, aby nevyschli. Na spodnej časti kmeňa treba odrezať menšiu časť, potom je stromček schopný prijímať tekutiny. Môžeme použiť aj roztoky cukrov a prídavných látok, aby mal strom energiu a aby ju vedel aj prijímať. Dajú sa použiť rôzne prípravky na predĺženie životnosti rezaných kvetov.

Životnosť jednotlivých druhov stromčekov sa líši. K najtrvanlivejším patria všetky druhy a odrody borovíc. Jedlička je tiež pomerne trvanlivá. Náš smrek obyčajný podľahne ako prvý. Rozhodujúca je starostlivosť a celkové ovzdušie v miestnosti.  

Sviatky sa nezadržateľne blížia a rozbehol sa aj predaj stromčekov. Kedy je teda najvhodnejší čas zaobstarať si živý vianočný stromček. Ak máte vlhké a tmavé priestory, môžete si ho zaobstarať už teraz.

Podľa košického krajského hovorcu hasičov Tomáša Berzeteia sa z času sa na čas sa stane požiar, ktorý súvisí aj s technickým stavom elektrického osvetlenia na stromček. Vinou sú staršie vodiče, izolácia je porušená a môže dôjsť ku skratu a na suchom stromčeku sa požiar rozšíri neuveriteľne rýchlo.

Vianočný stromček po sviatkoch môžete odniesť napríklad zvieratkám do ZOO, ale iba v prípade, že ste odstránili všetky kovové háčiky od salóniek a kolekcii, a že ste nepoužili žiadnu chémiu.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2153
videní
02:27
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
301
videní
02:39
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
815
videní
02:04
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
550
videní
04:07


Facebook loginGoogle login