Košickí hasiči sú v týchto dňoch volaní aj k odstraňovaniu snehu zo striech budov, či k likvidácii cencúľov. Hovorca hasičov Tomáš Berzetei ale upozorňuje, že sneh na strechách aj cencúle majú v prvom rade na starosti majitelia budov, či ich správcovia: "V poslednom období kedy došlo k napadnutiu väčšieho množstva snehu odporúčame, aby si zabezpečili budovu tak, aby nedošlo k ohrozeniu života a zdravia. V praxi to znamená vymedziť priestor napríklad páskou, vyvesiť oznam, že hrozí pád uvoľneného ľadu, snehu a cencúľov."
Pokiaľ sú v blízkosti budovy zaparkované vozidlá, malo by byť včas zabezpečené ich preparkovanie, aby uvoľnený sneh, alebo ľadové cencúle nespôsobili škodu. Zásahy hasičov by v takomto prípade mali byť len výnimočné: "Hasiči sú vysielaní v prípade bezprostredného ohrozenia života a zdravia. Ide najmä o verejné budovy, škôlky, školy, sociálne zariadenia, nemocnice... V týchto prípadoch hasiči odstránia možné nebezpečenstvo, čiže uvoľnený sneh zo strechy, preveje, prípadne cencúle," vysvetľuje Berzetei.
Sneh aj cencúle likvidovali viackrát aj tento týždeň. Rizikové cencúle musia jednoducho zlikvidovať, obrovské škody môžu spôsobiť aj veľké nánosy snehu na strechách. "Môžu strhnúť nejaké časti konštrukcií, ktoré trčia nad strechou, v extrémnych prípadoch môže veľké množstvo snehu poškodiť aj samotnú strechu," dodáva Berzetei.
Rizikovejšie priestranstvá sú podľa neho v Košiciach tie, kde sa pohybuje väčšie množstvo ľudí. A teda najmä centrum mesta. Obzvlášť teraz: "V takéto dni, kedy je väčšie množstvo snehu a zhoršená je aj poveternostná situácia, vznikajú snehové preveje, naproti tomu cez deň keď vykukne slnko sa strechy prehrievajú, po západe slnka všetko zamŕza."
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.