1982 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Množstvo nezvestných pribúda

TELEVÍZIA KOŠICE, 14.02.2017 07:51 | Spravodajstvo
Stratených ľudí v súčasnosti čoraz viac pribúda. Inak tomu nie je ani v Košiciach, kde bolo za 10 mesiacov zaznamenaných 130 pátraní po nezvestných osobách. O tom, ako postupovať v takýchto prípadoch, nás informovala hovorkyňa policajného zboru v Košiciach: Jana Mésarová: "V prvom rade je potrebné preveriť, či sa nezvestná osoba nenachádza u rodinných príslušníkov alebo známych a prehľadať všetky miesta, kde by sa podľa osobnej znalosti mohla nachádzať. Ak nezvestný zanechal doma mobilný telefón, odporúčame zatelefonovať na posledné uskutočnené hovory a zistiť informácie o pohybe alebo pobyte nezvestnej osoby."

Najviac pátraní po mladistvých do 18 rokov
Najviac pátraní bolo vyhlásených po mladistvých osobách do 18 rokov. Ľudia svoje domovy opúšťajú z rôznych dôvodov. Vysvetľuje psychologička Michaela Kapráľová: "Ak máme na mysli ľudí, ktorí odišli z domu z vlastnej vôle, to znamená, že nie sú obeťami trestnej činnosti, únosu, vraždy, tak je to hlavne nespokojnosť s jestvujúcim stavom veci, či už v rodine, škole, práci. To znamená, že človek sa dostane do situácie, kedy vidina toho úteku, je jediným možným riešením jeho problémov. Samozrejme treba rozlišovať, či ide o jednanie, ktoré je skratové, kedy človek koná impulzívne, čo môže byť aj reakciou na jednu negatívnu udalosť, či ide o útek, ktorý je už z dlhodobého hľadiska plánovaný."

Zmeny v správaní môžu skratové konanie predpovedať
Je potrebné všímať si každú zmenu v správaní i reakciách a to aj také, ktoré sa na prvý pohľad nemusia javiť ako dôležité. Najviac zraniteľnými skupinami sú deti a starí ľudia. Príčiny, prečo  riešia jednotlivé situácie odchodom, môžu ovplyvňovať viaceré faktory. "Môže to vychádzať celkovo z neschopnosti komunikovať v rodine, hlavne čo sa týka detí, ktoré možno nemajú priestor pri niektorých príliš autoritatívnych rodičoch, dať najavo svoje pocity, potreby. Môže to byť prejav aj nejakej duševnej choroby, na čo netreba zabúdať, kedy človek neadekvátne testuje realitu, nedokáže vyhodnotiť dôsledky svojho správania, odíde a považuje to ako úplne normálne," konštatuje Kapráľová.

Problémy často riešia útekom
Aj keď ide o ťažké životné situácie, je potrebné zachovať si chladnú hlavu a nebáť sa vyhľadať ani odbornú pomoc. Veľmi dôležitá je podľa Kapráľovej, komunikácia medzi ľuďmi a vyrozprávanie  sa zo svojich pocitov či problémov. "Potrebné je mať niekoho, komu sa človek môže zdôveriť. Ak sú tie problémy v rodine, tak každý, alebo väčšina ľudí by mala mať niekoho v blízkom okolí, komu môže dôverovať a povedať o svojich problémoch. Vždy je potom možnosť pomoci z  tretej strany, či už pomoc odborníka alebo učiteľa, pokiaľ ide o deti."

Niekedy sa za však za útekom môže skrývať túžba po dobrodružstve, či niečom nepoznanom. Polícii je potrebné poskytnúť základné informácie o osobe, ktorá sa stratila. "Polícia ako prvé vypočuje oznamovateľa nezvestnosti. Je dôležité mať pripravené základné informácie o nezvestnom. Dôležitý je každý detail, najmä aktuálna fotografia, popis oblečenia, či zvláštne znamenia. Čokoľvek, čo pomôže identifikovať nezvestného v prípade jeho vypátrania. Je potrebné uviesť informácie o možných okolnostiach, za akých došlo k nezvestnosti. Odporúčame sa zamerať na dostupnú elektronickú komunikáciu nezvestnej osoby, či už na internete či sociálnych sieťach," objasňuje Mésarová.

Pomôcť dokáže aj to, ak má osoba, ktorá sa stratila pri sebe zapnutý mobilný telefón. Ten je po spolupráci s operátom možné lokalizovať. Podľa odborníka je však odchod blízkeho človeka z neznámych príčin ťažšie zvládnuteľný, ako keď sa stane obeťou trestného činu.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1220
videní
01:48
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3707
videní
03:32
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2660
videní
01:40
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2040
videní
04:15


Facebook loginGoogle login