Imelo symbolizuje lásku aj radosť. Už v minulosti bolo považované za magickú rastlinu, ktorá sa historicky spája s keltskými druidmi. Rastie medzi nebom a zemou, ani v zime nespí a bozkávanie sa pod ním prináša vraj šťastie. Ako typická poloparazitná rastlina, ktorej domovom je práve Európa, však imelo ohrozuje stromy. Konkrétne v Košiciach, v porovnaní s minulosťou, stále viac a viac agresívnejšie.
Plody imela sú pre človeka toxické
Imelo je dvojdomá rastlina, ktorej plody sú pre človeka toxické. Fakt, že situácia je kritická a imelo sa rozširuje viac ako inokedy, potvrdzujú aj slová odborníkov. "Žiaľ takmer všade. Vo všetkých starších parkových výsadbach je to typické. Týmto problémom je veľmi potrebné sa zaoberať a rastlinám pomôcť," myslí si botanik, Robert Gregorek. Za prudkým rozmnožovaním imela stojí hneď viacero faktorov. Medzi tie hlavné patria podľa neho aj zmeny v klíme.
V boji s imelom môže pomôcť orezávanie stromov, pričom ideálne obdobie na orez je práve v tomto čase.
"Určite v podmienkach Košíc je viac imela než je rozumné a je aj potenciál na jeho ďalšie rozširovanie. Pomôcť môže obmedzenie produckie semien imela, ale v každom prípade je ďaleko perspektívnejšie odstraňovať celé konáre, ideálne o jeden meter. Vtedy je totiž šanca, že k regenerácii imela nedôjde," dodáva Gregorek.
Správa mestskej zelene v Košiciach v posledných rokoch už viackrát orezávala stromy v parkoch na Komenského a Moyzesovej ulici, na Štúrovej, ako i v Mestskom parku. Keďže sa však imelo šíri predovšetkým zo stromu na strom vtáctvom, tvrdí, že potrebné by bolo riešenie komplexne v rámci celého mesta.
Tagy k reportáži
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár. Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.