755 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Do Košíc sa chystá ocenený film Piata loď

TELEVÍZIA KOŠICE, 02.03.2017 10:35 | Kultúra
Kniha Piata loď spisovateľky Moniky Kompaníkovej získala v roku 2011 ocenenie Anasoft litera za najlepší slovenský román. Už o dva týždne do kín prichádza film, ktorý vznikol podľa literárnej predlohy. Rozpráva príbeh 10 ročného dievčaťa, ktoré od svojej matky nedostáva veľa lásky a pozornosti. A tak sa utieka do vlastného sveta, kde si napĺňa predstavu ideálnej rodiny. Spolu so svojim kamarátom Kristiánom sa začne starať o dve bábätká. Vznikajú tak rôzne situácie, v ktorých dieťa na seba preberá zodpovednosť dospelých.

Hlavné postavy stvárnili detskí herci. Pre viacerých išlo o prvú filmovú skúsenosť. "Hrám chlapca, ktorý žije v bytovke. Pomáham kamarátke Jarke, ktorá je chudobná a žije v chatke. Ešte nikdy som predtým nehral pred kamerou," opisuje zážitky z nahrávania nádejný herec z Vranova nad Topľou Matúš Bačišin.

V Piatej lodi, ktorá do slovenských kín pripláva 16. marca, sa objaví aj Košičanka Katarína Kamencová. Zahrala si úlohu matky, ktorá sa o svoje dieťa nestará veľmi príkladne. "Je to matka, ktorá mala dieťa v skorom veku. Chce si užívať a to dieťa kvôli tomu trpí. Viem si predstaviť, že v človeku potom vzniká zatrpknutosť."

Film získal prestížne ocenenie na festivale v Berlíne v kategórii Generation Kplus, ktoré udeľuje detská porota. Konkuroval 40 ďalším filmom. "Ja si to mimoriadne vážim, pretože detský divák je ten najúprimnejší," uzatvára režisérka Iveta Grófová.

Porote sa páčil najmä dojímavý príbeh a presvedčivé herecké výkony. Piatu loď si od 8. apríla môžu pozrieť aj diváci v Česku.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
681
videní
03:05
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
4323
videní
05:54


Facebook loginGoogle login