Síce je do letnej sezóny ešte pomerne ďaleko, no na boj so sinicami sa košický magistrát chystá už teraz. Ich bohatý výskyt je za ostatné roky na košickom Jazere, kde leto po lete vydáva Regionálny úrad verejného zdravotníctva zákaz kúpania. V roku 2015 si mesto objednalo služby uznávaného odborníka na sinice – profesora Blahoslava Maršáleka. Vlani v auguste prebehla tretia etapa čistenia vody prostredníctvom aplikácie probiotických baktérií. Techniku by mal profesor Maršálek aplikovať aj tento rok.
Revitalizácia pokračuje, pracovné stretnutie s profesorom bude v marci
"Revitalizácia vody v jazere bude pokračovať aj tento rok. V mesiacoch marec / apríl je naplánované pracovné stretnutie na magistráte mesta Košice, kde príde aj pán profesor, predloží ďalšie kroky aké by sa mali v rámci toho aplikovať a realizovať. Predloží štúdiu, čo sa zrealizovalo plus ďalšie kroky, ktoré by mali nasledovať," oboznámila nás starostka MČ Košice - Nad Jazerom, Lenka Kovačevičová.
Mesto si objednalo ďalšiu štúdiu
Mesto Košice, si medzitým objednalo u košickej spoločnosti Hydroprojekt Plus s.r.o. (vznikla vo februári 2016) vypracovanie štúdie na revitalizáciu časti jazera. "Zámerom je návrh revitalizácie jazera v lokalite, ktorá je najviac znečistená v tzv. "Apendixe". Štúdia by mala byť spracovaná do 25.4.2017 s minimálne 3 možnosťami revitalizačných opatrení," spresňuje hovorkyňa mesta, Linda Šnajdárová. Každý z návrhov musí obsahovať aj garanciu vplyvu na vodný ekosystém štrkoviska Jazera. Táto štúdia za takmer 5000 EUR bude mestu slúžiť ako podklad pre rozhodnutie o voľbe ideálnej metódy.
Boj so sinicami zatiaľ stál 180 000 eur
Radnica sa plánuje sústrediť nielen na environmentálne riziká, čas, či technológiu, ale do úvahy chce brať aj finančnú náročnosť. V roku 2015 vyčlenila na boj so sinicami 85.000 EUR, vlani to bolo ešte o 10.000 EUR viac.
V lete 2016 nakoniec hygienici kúpanie v košickom Jazere povolili, neodporúčali ho ale deťom, alergikom, či citlivým osobám. Počet cyanobaktérií tvoriacich sinicový toxický kvet totiž ešte v prvej polovici júla stúpol nad 20.000 buniek v mililitri vody, 19.7.2016 klesol na 10.000 buniek. Ak ste počas minuloročnej sezóny k Jazeru zavítali, namiesto siníc vás vlani nemilo mohli prekvapiť nefungujúce tamojšie prevádzky.
Tagy k reportáži
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár. Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.