1782 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Zanedbanie výchovy psa má následky

TELEVÍZIA KOŠICE, 08.03.2017 07:34 | Spravodajstvo
Počet psov v Košiciach neustále pribúda. Netreba však zabúdať, že prípadné zanedbanie výchovy môže viesť k rôznym nepríjemným situáciám – či už hovoríme o pohryznutí, alebo o napadnutí iného psa alebo človeka. Môže to zanechať aj vážne následky.

Riziko infikovania rany je vysoké
Podľa veterinárnej lekárky Dariny Pileckej: "Po pohryzení psom, je veľmi dôležité, si ranu dať odborne ošetriť, pretože aj malá vstupná rana, môže predstavovať veľké riziko hnisavého procesu. Na tom zube je miliarda baktérií rôzneho druhu, ktoré sa ihneď po pohryzení dostanú do rany. Tá rana je  v prvom okamihu kontaminovaná, z nej sa potom stáva infikovaná rana, a hnisavý proces príde na rad o dva – tri dni."

Podceniť by ste teda nemali ani malé škrabnutie. K takýmto prípadom však dochádza prevažne vtedy, ak sa psy voľne pohybujú bez vodítka alebo majiteľa. S takýmito situáciami sa bežne stretávajú aj Košičania.

Ľudia majú tendenciu správanie psov ospravedlňovať. Podľa Pileckej: "Je to nezvládnutá výchova, väčšinou sú to teriéry s dominantnými povahami, majitelia ich majú permanentne tendenciu ospravedlňovať. On sa len bojí, on je dobrý pes, on sa iba zľakol. Väčšinou to nechajú tak, a oni sa prispôsobia tomu psovi."

Zanedbaná prevencia sa nevypláca
Zabúdať netreba ani na pravidelné preventívne prehliadky. "Pravidelné očkovania, odčervenia, a už začína kliešťová sezóna, toto je veľmi dôležité, máme plusové teploty, už je čas podať psíkovi adekvátnu ochranu proti kliešťom", dodala Pilecká.

Majiteľ psa, ktorý poranenie spôsobil, je však zo zákona povinný absolvovať 3 prehliadky u veterinára, pričom tú prvú hneď na nasledujúci deň. Ten vyhodnotí, či daný pes vykazuje príznaky besnoty, a do akej miery hrozí napadnutému človeku nebezpečenstvo. Majiteľ je zároveň povinný spolupracovať aj pri vyšetrovaní.

Polícia eviduje za rok 2016 tri prípady napadnutia psom
Policajná hovorkyňa Košíc – Jana Mésarová, uviedla: "Za najvážnejšie priestupky je možné uložiť pokutu až do výšky 165 eur. V prípade, že ide o trestný čin ublíženia na zdraví z nedbanlivosti, páchateľovi hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok. Majiteľ psa nebude sankcionovaný v takom prípade, ak sa šetrením zistí, že pes bol napadnutý alebo vyprovokovaný, použil sa v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi. V roku 2016 sme v Košiciach zaznamenali tri prípady, kedy došlo k uhryznutiu človeka cudzím psom".

Vzťahovačné reakcie majiteľov psov na prípadnú kritiku, nie sú vždy namieste. Je potrebné brať ohľad aj na ostatných obyvateľov. Je potrebné si uvedomiť, že pes nie je hračka.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
502
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1908
videní
03:45
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13559
videní
05:02
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
327
videní
00:22


Facebook loginGoogle login