Dočasný domov tu nachádzajú ľudia, ktorí sú na úteku.
Záchytný tábor v Humennom je na Slovensku jediný svojho druhu. Funguje od roku 2006. Poskytuje pre žiadateľov o azyl a osoby so štatútom utečenca dočasnú strechu nad hlavou. „Migračný úrad má 3 azylové zariadenia, 1 záchytný tábor, 2 pobytové tábory - jeden v Opatovskej Novej Vsi, ďalší v Rohovciach,“ uviedla Jana Janovičová z oddelenia azylových zariadení pre TV Košice.
Ako dodala, pokiaľ cudzinec požiada na našej polícii o azyl, prichádza do zariadenia v Humennom. Absolvuje tu prvú vstupnú lekársku prehliadku, po jej ukončení, ak je všetko v poriadku, sa presúva do pobytového tábora, jedného alebo druhého. Dodržiavať tu následne musí režim, ktorý je určený táborovým poriadkom.
V areáli, ktorý sme navštívili sa nachádza ešte jeden dôležitý objekt, a to pre presídľovací tranzit. Na základe trojdohody, ktorá bola uzavretá medzi vládou SR, medzinárodnou organizáciou pre migráciu a úradom vysokého komisára OSN, sú utečenci presídľovaní do tretej krajiny. A tou je Kanada alebo USA. Zväčša sa tak deje po polroku. Momentálne je v zariadení 17 žiadateľov o udelenie azylu.
„Dovolím si tvrdiť, že naozaj, Humenčania si zvykli na utečencov, navzájom si pomáhame, miestni obyvatelia ochotne pomôžu, či pri nákupe alebo sa len usmejú, čo je istým podporným prvkom, že sa tu cíti dobre,“ uviedla nás do aktuálnej atmosféry Ľubov Šáková, výkonná pracovníčka Záchytného tábora Humenné.
Humenné je jediné záchytné centrum na Slovensku. Príbehy, ktoré si tu utečenci prinášajú, sú smutné a bolestivé. Aj keď sme s nimi chceli hovoriť, pochopili sme veľmi rýchlo, že to nie je možné. Podľa Janovičovej títo ľudia potrebujú čas: „Rešpektujeme ich súkromie, oni považujú toto zariadenia aj izby za svoj azyl. A tým pádom sa boja o svoje súkromie, lebo prežili rôzne traumy, ťažké situácie a my to rešpektujeme. Preto sa boja vystúpiť aj pred médiami.“
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.