5455 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Obyvatelia Furče sa zosuvov báť nemusia

TELEVÍZIA KOŠICE, 20.03.2017 12:31 | Spravodajstvo
Keď sa uvažovalo o vzniku košického sídliska Dargovských hrdinov, hovorilo sa, že bude najdrahšie vo vtedajšom Československu. Aby tu mohli ľudia bezpečne bývať, územie sa muselo odvodniť. Základným sanačným opatrením je tu asi 300 horizontálnych odvodňovacích vrtov.

V tomto roku už XIII. etapa rekonštrukcie odvodňovacích vrtov
Tento rok sa chystá už  XIII. etapa rekonštrukcie vybraných objektov stabilizujúcich Furču. Štúdiu územia vypracovávala aj Technická univerzita v Košiciach (TUKE): "V roku 1996 boli urobené prvé monitorovacie práce na účinnosti tohto odvodňovacieho systému. Už vtedy sa zistilo, že je potrebné tieto vrty rekonštruovať, či dokonca úplne vyvŕtať a urobiť  ich nanovo," povedal pre TV Košice  Ladislav Tometz z Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií TUKE.

Vrty ničí ich vek aj vandalizmus
Ako dlho odvodňovacie vrty vydržia nezávisí  len od korózie, či rastlín, ktoré nimi prerastajú, ale aj od ľudí.  Spoločnosť, ktorá okrem iného monitoruje spomínané odvodňovacie vrty, pripomína, že svoju životnosť majú odvodňovacie aj kontrolné vrty: "Kontrolné  vrty podliehajú jednak opotrebovaniu z titulu životnosti, ale aj vandalizmu. Je tu veľa problémov spojených s tým, že ľudia, ktorí tadiaľ prechádzajú nevedia, čo to je, rozoberajú ich, niečo do tých vrtov nahádžu a ich funkčnosť je tým pádom zničená," vysvetlil Vladimír Fabian, riaditeľ GEO Slovakia, s.r.o.  

V tomto roku vyčlenili na rekonštrukciu vrtov 85 000 eur
Tento rok má Správa mestskej zelene v Košiciach  vyčlenených 85 000 eur na rekonštrukciu horizontálnych odvodňovacích vrtov brániacich zosuvom na sídlisku Dargovských hrdinov. Realizačná projektová dokumentácie má byť hotová v máji. Samotná rekonštrukcia si nevyžaduje veľký zásah do územia, ani výrazné obmedzenia pre obyvateľov Furče.  "Plocha bola predtým voľná a v podstate neobmedzená. Nebol problém kdekoľvek umiestniť hniezdo odvodňovacích vrtov. Teraz je to obmedzované výstavbou, ale aj súkromným vlastníctvom týchto pozemkov. Vybavovanie vstupov a povolení potrebných pre realizáciu prác je dosť zdĺhavé," dodal Fabian.   

Odvodňovacie vrty na Furči merajú od  50 do 120 metrov. Čím je vrt dlhší, tým je účinnejší, no v taktom prípade hrozia aj väčšie odklony.  Ak by však vrty neboli vôbec, nebolo by ani sídlisko, na ktorom  dnes žije asi 28 000 ľudí.  Tometz ubezpečil, že územie je bezpečné: "Na sídlisku Dargovských hrdinov doposiaľ neboli pozorované žiadne pohyby a posuny základov domov. Z toho pohľadu je územie absolútne stabilné. Aby také aj dlhodobo zostalo, je potrebné ho monitorovať a riešiť problematiku, najčastejšie je to práve rekonštrukciou horizontálnych odvodňovacích vrtov. Celý tento systém musí byť ošetrený tak, aby bolo odvodňovanie trvale účinné."  

Sídlisko Dargovských hrdinov stojí v oblasti Toryskej pahorkatiny. Geologické zloženie tohto územia, ktoré sa tiahne od Prešova po Nižnú Myšľu,  je ako šité na zosúvanie. Stavať však možno všade, otázkou ale je, za akú cenu.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
423
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
548
videní
04:23
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
5283
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
911
videní


Facebook loginGoogle login