1317 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Požiar Krásnej Hôrky zničil aj cestovný ruch v okolí

TELEVÍZIA KOŠICE, 23.03.2017 16:03 | Spravodajstvo
Neďaleko Košíc, ale ešte bližšie k Rožňave sa týči majestátny hrad známy ako Krásna Hôrka. Kým do roku 2012 ho väčšina z nás poznala najmä ako pamiatku zo 14. storočia, s ktorou sa spája známy rod Andrášiovcov, marec 2012 ho poznačil udalosťou, ktorá mnohé naše pamäti prevýšila. 10.3.2012 totiž hrad Krásna Hôrka zachvátil oheň a hrad, ktorý v minulosti čelil vojenským hrozbám i tureckým vpádom, na dlhé roky odpísal. Hoci od udalosti prešlo 5 rokov, miestni si na ten deň pamätajú ako by bol včera.

CESTOVNÝ RUCH V OBCI JE NA BODE MRAZU
Samotné škody boli vtedy vyčíslené na 8 miliónov eur, zničená bola kompletne samotná strecha hradu, v kongregačnej sieni sa preboril strop a vnútorné časti hradu ostali zadymené. Podarilo sa zachrániť väčšinu exponátov. Čo sa však zachrániť nepodarilo bol turizmus v obci. Obec Krásnohorské Podhradie prichádza od požiaru každoročne o približne 35.000 eur z turistického ruchu.

"Stále sme dostávali nejaké sľuby, kedy sa už hrad dokončí, bohužiaľ tieto sľuby nenašli nejaké naplnenie. Ľudia v obci už začínajú byť nespokojní s tým, že nevidia konkrétnu činnosť pri obnove hradu," vysvetľuje starosta obce Peter Bollo.

NA PRÁCE MOMENTÁLNE ČAKAJÚ VŠETCI
Práce na hrade Krásna Hôrka trvajú piaty rok. Obyvatelia sa nedávno vzbúrili a v obci usporiadali tichý protestný pochod držiac slogany a heslá ako: SPOMAĽTE NA RÝCHLOSŤ REKONŠTRUKCIE HRADU.

Pokiaľ sa veci nezačnú rýchlejšie hýbať nespokojní obyvatelia sa plánujú ozvať opäť. Uvažujú aj nad protestom pre budovou NR SR. "Momentálne čakáme na to, aby nám projektant predložil architektonickú štúdiu, na základe ktorej bude vypracovaný stavebný zámer. Ten by už mohol obsahovať aj nejaké informácie o harmonograme," hovorí riaditeľ múzea Betliar zo SNM, Július Barczi.
 
Rekonštrukcia Krásnej Hôrky by mala finišovať treťou etapou rekonštrukčných prác. Ministerstvo kultúry predbežne počíta s dátumom finalizácie – rok 2020. Projektová dokumentácia tretej etapy by mala byť odovzdaná do 10.4.2017.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
8331
videní
03:51
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
703
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2008
videní
02:49
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
470
videní
04:23


Facebook loginGoogle login