3564 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Z Košíc máme na dosah 18 UNESCO pamiatok

TELEVÍZIA KOŠICE, 03.04.2017 07:22 | Spravodajstvo
Zoznam Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO združuje viac ako tisíc výnimočných miest na svete. Len na Slovensku ich máme hneď niekoľko. Bohatý na kultúrne pamiatky UNESCO je najmä východ. Aj preto vznikla myšlienka projektu UNESCO na dosah.

Do sto minút cesty autom k dispozícii až 18 UNESCO pamiatok
"My sme si uvedomili, že práve v našej destinácii je veľmi hustá koncentrácia UNESCO pamiatok. A z Košíc ich je do sto minút cesty autom k dispozícii až 18. Takže preto naša hlavná téma UNESCO na dosah, preto takáto lukratívna téma, pretože práve UNESCO je naozaj značkou, aj doma aj v zahraničí," vysvetlila výkonná riaditeľka Košice región turizmus Lenka Vargová Jurková.

Plánujú rozvoj a investície
Návštevnosť v Košickom regióne vzrástla vlani o 30 percent. Organizácia chce preto v tomto roku nadviazať na vysoký záujem návštevníkov a región ďalej rozvíjať. Malo by ísť najmä o infraštruktúru v okruhu 15 kilometrov od UNESCO pamiatky a turistickú atraktívnosť.  V tomto roku chce organizácia podporiť aj Mauzóleum Andrássyovcov.

"Bude tu 15 parkovacích miest a takisto aj návštevnícke centrum, aby sa zjednodušila komunikácia návštevníka so sprievodcom a taktiež nejaká ponuka ďalších suvenírov a základné veci, ako je toaleta. Naozaj chceme, aby tam mal návštevník dostatočné a kvalitné služby, ktoré si zaslúži," uviedla Vargová Jurková.

Okrem toho chcú sprístupniť kostolík v Ruskej Bystrej a urobiť kemping v blízkosti Gombaseckej jaskyne. Z Košíc sa za prvými UNESCO pamiatkami mohli vybrať návštevníci už v nedeľu špeciálnym vlakom. Spoznať tak mohli gotický Spiš, ku ktorému už neodlučiteľne patrí aj Spišský hrad. Ten sa do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva zapísal už v roku 1993.

"A odvtedy nám postupne návštevnosť narastala a v podstate v minulom roku dosiahla naozaj rekordné hodnoty. Hrad ešte vo svojich dejinách takúto návštevnosť nemal. To bolo 209 110 návštevníkov len na samotnom hrade. A to treba podotknúť, že to nie je celoročná návštevnosť, je to merané od konca marca do konca októbra," prezradila riaditeľka Spišského múzea v Levoči Mária Novotná.

Okrem Spiša budú môcť vidieť záujemcovia ďalších päť UNESCO destinácií. Tie majú podľa košickej organizácie vysoký potenciál pritiahnuť do kraja množstvo návštevníkov.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
584
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1928
videní
03:45
344
videní
02:33
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13633
videní
05:02


Facebook loginGoogle login