1717 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Knižnica vystavuje netradične zdobené kraslice

TELEVÍZIA KOŠICE, 04.04.2017 16:44 | Iné
Kraslice zdobené technikou madeira, inšpirované modrotlačou, či skrášlené slamou a drôtom. Aj takéto veľkonočné vajíčka môžete vidieť vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach. Vystavujú tu totiž jedinečné kraslice zo zemplínskeho regiónu, vyrobené nevšedným spôsobom.

"V podstate najtradičnejšie v okolí Zemplína sú dierkované kraslice, dierované, alebo sa tomu hovorí aj technika madeiry alebo vŕtania. Sú navŕtané, a potom sú dozdobované tradične. Tak, ako takmer na celom Slovensku, voskom," informovala kurátorka výstavy Erika Švedová.

Výstava pod názvom Symboly jari tak predstavuje tradičné zdobenie kraslíc v tomto regióne. Svoje umenie tu prezentujú niekoľkí majstri z východného Slovenska. Medzi nimi nechýba ani Jozef Hvozdík zo Sečoviec, ktorý sa zdobeniu vajíčok venuje už 15 rokov.

"Začal som v roku 2002 práve technikou vŕtania do vajíčok, a potom som postupne zhruba každý rok pridával jednu techniku. Takže venujem sa siedmym technikám, ktoré ovládam. Nie všetko robím stále, ale najväčšia srdcovka je práve toto vŕtanie do vajíčok. Skúšať, čo všetko vaječná škrupina vydrží," prezradil Jozef Hvozdík.

Za svoje kraslice získal už množstvo ocenení. Aj keď sa jeho koníčku každý čuduje, pán Jozef tvrdí, že je to preňho relax. Netradičnému zdobeniu kraslíc sa venuje aj pani Oľga z Vojčíc. Najčastejšie zafarbuje vajíčka cibuľovými šupkami, ktoré potom vyškrabáva.

"Vyškrabávam väčšinou kačacie vajíčka, lebo na tie sa najviac chytá cibuľová šupka. A robím to takým spôsobom, že vajíčko zafarbím cibuľovou šupkou, a potom vyškrabávam ihlou z injekčnej striekačky a taktiež zoberiem brúsku na nechty a doladím tie plochy," opísala postup zdobenia umelkyňa Oľga Arvaiová.

Na výstave, ktorá potrvá do 28. apríla, môžu záujemcovia obdivovať kraslice všetkých druhov. A to od pštrosích a slepačích, cez husacie, kačacie, až po prepeličie vajíčka. Okrem toho si môžu kraslice aj vyrobiť. A to konkrétne v stredu a vo štvrtok vo vybraných pobočkách knižnice.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
193
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1158
videní
05:05
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
438
videní


Facebook loginGoogle login