550 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Predaj akcií Kositu púta pozornosť stále výraznejšie

TELEVÍZIA KOŠICE, 12.04.2017 19:29 | Spravodajstvo
Záujem o 29 percent akcií mesta Košice v spoločnosti KOSIT prejavili tri spoločnosti. Dve zo Slovenska a jedna z Česka. Podmienky verejnej súťaže však splnila iba česká firma, ktorá ponúkla aj najviac peňazí. Išlo o sumu 4,6 milióna eur. Zvyšné dve firmy mali formálne nedostatky. Komisia sa preto rozhodla súťaž prerušiť a spoločnostiam umožnila doplniť chýbajúce podklady. Mali tak urobiť dodnes.

"K dnešnému dňu v termínoch, ktoré stanovilo mesto, bolo všetko splnené. Traja uchádzači predložili a splnili všetky podmienky, takže následne komisia odporúča mestu pokračovať ďalej v tejto súťaži. S tým, že sú tu ešte určité momenty, ktoré vyplývajú zo zmluvy. Majoritný akcionár má ešte 30 dní na to, aby dorovnal najvyššiu ponuku, kde v danej chvíli skončil na treťom mieste," informoval predseda komisie Igor Sidor.

KOSIT by mal dorovnať ponuku sumou 350-tisíc eur. Či tak urobí, ešte nie je známe. "Mám informáciu majoritného akcionára, že v tomto smere sa žiadna akcia zatiaľ neudiala. Kolegovia z Bratislavy asi ešte tiež čakali na dnešný deň,"  prezradil generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT Marián Christenko.

Predaj minoritného podielu akcií mesta sa nepozdáva dvom košickým poslancom Polačekovi a Trnkovi. Mesto im preto poslalo výzvu, aby už prestali s politizovaním tejto témy. Ohrozujú tým vraj stabilné ceny za odpad. "Reálne ohrozujú ceny, ktoré sú zafixované od roku 2010, sú nezmenené aj v tomto roku a minimálne do roku 2021 budú rovnaké. Preto ich žiadame, aby prestali politizovať, ohrozovať a snažiť sa zablokovať štandardne fungujúcu verejnú obchodnú súťaž," uviedol vedúci komunikačného referátu mesta Košice Jozef Marko.

Podľa poslancov nadobudne KOSIT v najbližších dňoch ďalšie dve skládky. Spoločnosť vraj expanduje mimo mesta aj za peniaze Košičanov, odkupuje podiely v iných firmách a posilňuje svoju pozíciu na východe. "Ak sa potvrdí dnešná informácia, že spoločnosť KOSIT vlastní ďalšie skládky, tak je našou povinnosťou, nás poslancov, tento obchod zastaviť," ohradil sa nezaradený košický poslanec Jaroslav Polaček.

Kosit v stredu podvečer v tlačovej správe priznal, že získal prostredníctvom spoločnosti TMHC a.s. 66,18% akcií spoločnosti OZÓN Hanušovce, a.s., 63,75% obchodný podiel v spoločnosti OZOR, s.r.o. a 90% akcií spoločnosti DUTEKO, a.s. od skupiny DÚHA.  Predmetné spoločnosti sú vlastníkmi a prevádzkovateľmi skládok tuhého komunálneho odpadu v Hanušovciach nad Topľou a vo Veľkých Ozorovciach ako aj prevádzkovateľmi prekladiska odpadu v Cemjate pri Prešove. Ako PR oddelenie Kositu dodáva, "Dňa 12.4.2017 boli do výkonných a kontrolných orgánov predmetných spoločností vymenovaní nominanti spoločnosti KOSIT, čím KOSIT získal kontrolu nad týmito spoločnosťami."
 
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
212
videní
01:39
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
177
videní
01:05
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
539
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
366
videní
01:35


Facebook loginGoogle login