Kopy odpadu niekedy bijú do očí, inokedy sú skryté v kríkoch. V oboch prípadoch ale platí, že neporiadok do prírody nepatrí. Svoje o tom vedia aj na sídlisku Ťahanovce. Napriek tomu, že tu na žiadosť domácich zriadili zberný dvor, na obyvateľov apelujú a za sebou majú niekoľko očistných akcií, majú čo robiť do polovice júna. Len za Helsinskou ulicou nedávno vyzbierali plný kontajner.
Na Ťahanovciach plánujú fotopasce
"Potom nám nejaký majster sveta vysypal plné nákladné auto odpadu, pravdepodobne z nejakej prevádzky, už to rieši aj polícia. Musíme ešte zabezpečiť ochranné opatrenie, aby sme tu zabránili vstupu vozidiel, myslím, že tam pôjdu stĺpiky. Zároveň som poprosil veliteľa stanice MsP o namontovanie fotopasce," povedal pre TV Košice Cyril Betuš, starosta MČ Košice - Sídlisko Ťahanovce.
Ako zdôraznil, "Čo si do lesa prinesieš, to si z lesa odnes!", ale na Ťahanovciach to podľa neho asi neplatí: "Ak príde partia ľudí na strelnicu, sadnú si, dobre sa tam zabavia, tak z nepochopiteľných dôvodov, to nikto mi nevysvetlí, prečo tam niekto musí rozbiť vypitú fľašku. A všetko, čo tam použili, ako napr. sáčky, taniere, horčice a pod., tam nechajú. Vonku povyhadzujú aj gauč, či záchod. Keď sa idete opýtať alebo keď to zisťuje polícia, že kto to tam vyhodil, koho to je, nikto nič nepovie."
Za neporiadok môže aj kontajnerová turistika
Podľa starostu robia neporiadok na sídlisku aj neprispôsobiví občania z Olcnavy a Richnavy, ktorí tu prichádzajú cez obec Ťahanovce. "Vyberajú kontajnery a majú - ako to pracovne nazývame, triediace stanice. To, čo im netreba alebo čo nevládzu odniesť, nechávajú v určitých priestoroch, napr. v krovinách. No a keď k tomu prirátame pracovnú výkonnosť uchádzačov o zamestnanie, ktorých nám poskytujú z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorých denne nie je viac ako 8, plus ich pracovná výkonnosť počas 3 hodín, tak je to veľmi zložité."
Problém má aj Furča
Podobný problém, no v menšom majú aj na Furči. Jozef Andrejčák, starosta MČ Košice - Dargovských hrdinov, plánuje pristúpiť k postupnému oploteniu kontajnerovísk: "chceli by sme začať s realizáciou zrejme až na budúci rok. Verím, že následne eliminujeme tento jav, resp. tú "turistiku", keď ľudia prechádzajú cez niektoré úseky Furče a vyberajú kontajneroviská a potom si robia separáciu v porastoch."
To ale pravdepodobne nevyrieši neporiadok v záhradkárskych lokalitách, ktoré tu pravidelne kontrolujú a potom čistia. Kontajnery, ktoré na to objednávajú, totiž mesto Košice - teda Košičanov, stoja peniaze.
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.