O Modrej veľrybe sa posledné týždne hovorilo naozaj dosť. Názory na túto zvrátenú "hru" sa líšia. Niektorí tvrdia, že je to celé výmysel, iní sú presvedčení, že má na svedomí niekoľko životov mladých ľudí. Hra si ale akosi začala žiť svoj vlastný život. Podľa našich informácií, deti na Slovensku nekontaktujú ani reálni kurátori, ktorí sa spomínajú v Rusku.
Jasný názor na problematiku má riaditeľ IPčko.sk, psychológ Marek Madro: "Máme tu iné detská, ktoré na tie hashtagy detí, ktoré potrebujú pomoc, reagujú a posielajú im rôzne úlohy a robia si z nich srandu a zosmiešňujú ich. Na Slovensku má tá hra úplne iný rozmer – podtext, takisto veľmi nepríjemný a nebezpečný."
Objavujú sa falošní kurátori, ktorých baví manipulácia
Dnes už dokonca existujú aj falošní kurátori, ktorí sa zabávajú na tom, že deti presvedčili o tom, že hrajú Modrú veľrybu. Existuje aj množstvo stránok, ktoré sa za hru vydávajú. Ľuďom, ktorí ich vytvárajú, sa páči, že ovládajú a manipulujú iných a zrazu sa cítia "dôležití". Najzraniteľnejšie sú práve deti.
Detská psychiatrička Terézia Rosenbergerová dodáva, že "deti nevedia odhadnúť nebezpečenstvo napr. ublíženia, smrti, aké to môže mať dôsledky. A v takomto veku ani tú smrť nevnímajú ako definitívnu, zhruba by to mohlo byť po tom 12 – 13 roku, záleží od vyspelosti dieťaťa, od toho, v akom prostredí žije. Tá smrť je pre deti veľmi dlho nepochopiteľná, a tým, že hrajú PC hry kde strieľajú do panáčikov, ktorí znova vstanú a bežia, nie všetci sú schopní odlíšiť že ten, kto umrie zase nevstane a nepobeží alebo niečo neurobí."
Je dôležité všímať si prípadné zmeny správania detí
Kategórie detí, ktoré by sa mohli nechať zlákať na rôzne hry a výzvy na internete, je naozaj veľa. Podľa názoru a skúseností detskej psychiatričky Terézie Rosenbergerovej, príznaky že niečo nie je v poriadku môžu byť zjavné: "tá agresivita sa tam stupňuje, tie požiadavky na dieťa sú určite veľmi veľké, je tam nebezpečenstvo, dieťa môže byť nepokojné, môže horšie spať, môže byť nervóznejšie, môže byť unavenejšie, môže niečo skrývať, môže prestať chodiť na krúžky, môže si zhoršiť známky, môže to prekrývať nejakou nadmernou veselosťou alebo aktivitou, alebo strašným pomáha doma, len aby zamaskovalo, že sa niečo deje."
Podľa odborníka nie je možné, aby si niekto na webe našiel hru ako Modrá veľryba. To by bolo možné len ak by fungovala ako aplikácia, čo nie je tento prípad. Pôvodná hra si ani cielene nevyhľadáva obeť, len ak dieťa zadá "heslo" cez značku - hashtag.
Opatrnosť ako ideálna prevencia
Samuel Biroš, špecialista na sociálne médiá vidí opatrnosť v používaní technológií ako ideálne riešenie: "V tomto bode je kľúčové by som povedal ochrana osobných údajov. To, čo zdieľame na fb: zdieľam svoju polohu, zdieľame, kde bývame, na akú školu chodíme. Všetky tieto informácie sa dajú zneužiť najmä ak ide o deti, na toto by som si dával pozor."
Ak podobné informácie poskytujete, viete si nastaviť viditeľnosť údajov. To zabráni, aby si o vás zistil niekto cudzí to, čo nie je pre nich.
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.