958 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Výnimočný chrám je pamiatkou UNESCO

TELEVÍZIA KOŠICE, 25.07.2017 14:44 | Iné
Obec Ruská Bystrá v okrese Sobrance sa môže pýšiť unikátnym dreveným Chrámom Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša, ktorý je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO.  

Chrám z 18. storočia bol postavený z tvrdého ručne tesaného jasenového dreva. Pôvodná stavba bola podľa slov starších obyvateľov vybudovaná bez jediného klinca. "Je to na znak úcty k Ježišovi, ktorý bol ukrižovaný klincami. Je to jediný kostol v našej obci a ľudia nemajú záujem o vybudovanie nového chrámu. Je to dielo našich predkov a my si to vážime,"  hovorí starosta obce Ruská Bystrá Ján Sakulič.

Interiér v barokovom a rokokovom štýle pozostáva z trojpriestorového objektu pozostávajúceho z predsiene, chrámovej lode a svätyne. "Jadrom kostola je neúplný ikonostas, ktorý ale nebol vyrobený pre tento chrám. A práve počas prevozu z iného miesta došlo žiaľ k strate niektorých jeho častí," dodáva starosta.

Od obce Ruská Bystrá je približne 30 kilometrov vzdialené aj najväčšie jazero vo Vihorlatských vrchoch, nazývané aj Morské oko. Toto pomenovanie dostalo pre farbu vody, ktorá je blankytne modrá, podobná tej morskej a žije v nej až osem druhov rýb. V roku 2007 bolo Morské oko zaradené medzi sedem divov Slovenska.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
208
videní
01:38
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
228
videní
01:37
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1253
videní
04:31
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
391
videní
02:32


Facebook loginGoogle login