620 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Školský rok vie urobiť prievan v peňaženke

TELEVÍZIA KOŠICE, 24.08.2017 07:30 | Spravodajstvo
S blížiacim sa koncom prázdnin sa mnohé školy už naplno pripravujú na začiatok nového školského roka. Aby vyučovanie začalo bez problémov, práce prebiehajú aj na Základnej škole na Požiarnickej ulici v Košiciach. "Inštalujú sa lavice do tried, umývajú sa okná, opravujú sa chyby, ktoré sa vyskytli počas školského roka. Stretnutie učiteľov sa koná týždeň pred začatím školského roka, kedy sa robia preškolenia, rozdávame si informácie, prípadne riešia sa žiaci, ktorí sa rozhodli zmeniť školu," informuje Katarína Mokrá zo ZŠ Požiarnická v Košiciach.

Väčšinu pomôcok pre prváka hradia rodičia
Nový školský rok prináša pre rodičov aj množstvo povinností, ktoré môžu narušiť rodinný rozpočet, a to hlavne vtedy, ak ide dieťa do prvého ročníka. Od štátu má tento žiak nárok iba na základné učebnice ako šlabikár, matematiku, či slovenský jazyk. Ostatné položky si musia rodičia hradiť sami. "Zošity, ktoré nie sú refundované ministerstvom môže v prípade dostupných financií zakúpiť aj škola, alebo si ich zakúpi rodič. Všetky ďalšie pomôcky vrátane farbičiek, peračníka, gumy a iných vecí sú už v réžií rodičov," dodáva Mokrá.
 
Na začiatku školského roka sú výdavky takmer 500 eur
Podľa prieskumu, ktorý realizovala Poštová banka sa celkové náklady na jedného prváka pohybujú na úrovni 450 €. Táto suma zahŕňa nákup školských potrieb, príspevky do fondov, na výlety, či krúžky. "Najdrahšou položkou zo školských potrieb je taška, do nákupu ktorej rodičia investujú v priemere od 50 do 100 Eur. Najvyššiu položku tvoria podľa rodičov obedy," z oddelenia komunikácie Poštovej banky informuje Eva Peterová.

V prípade, že sa rodič rozhodne umiestniť dieťa do súkromnej školy, musí počítať aj s výdavkami za školné. Náklady sa v takomto prípade môžu u prváka pohybovať na úrovni niekoľko tisíc eur.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1068
videní
02:40
1661
videní
02:36
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1626
videní
02:35


Facebook loginGoogle login