801 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Bez komentára

VIDEO: Nahliadli sme do vzácneho dreveného kostolíka

TELEVÍZIA KOŠICE, 25.09.2017 07:30 | Iné
Drevený kostolík z Kožuchoviec (okres Svidník), ktorý stojí za budovou Východoslovenského múzea na Námestí Maratónu mieru v Košiciach sprístupnili cez víkend verejnosti. Zvedavci doňho mohli nahliadnuť v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2017.

"Kostolík z Kožuchoviec bol postavený v roku 1741 a zasvätili ho svätému Mikulášovi biskupovi. Do Košíc ho preniesli v roku 1927. Jeho zrubová konštrukcia je z jedľového dreva a vyrezávané časti ikonostasu z lipy. Hlavným znakom tohto typu kostolíkov je trojdielnosť, čo znamená, že má tri za sebou zoradené priestory smerom od západu na východ," prezradila Katarína Ščerbanovská z propagačného oddelenia Východoslovenského múzea v Košiciach.

Hrozil mu zánik, vďaka múzeu ho zachránili
"O osude kostolíka, ktorému v začiatkoch 20. storočia hrozil zánik, sa rozhodlo v roku 1927, keď padol do oka vtedajšiemu riaditeľovi Východoslovenského múzea, doktorovi Jozefovi Polákovi. V októbri ho precízne zdokumentovali, rozobrali, jeho časti preniesli do Ladomírovej a odtiaľ opatrne nákladnými autami do Košíc,"ozrejmila Ščerbanovská.

Príliš poničené časti nahradili novými prvkami. Najviac sa to podľa Ščerbanovskej týkalo pôvodnej šindľovej krytiny. Kostolík nemohli usadiť v liturgicky správnej východo-západnej orientácii, pretože to nedovoľovali priestorové pomery. Verejnosti ho sprístupnili počas osláv národopisných dní 12. augusta 1928. Kostolík v roku 1963 zapísali aj do štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

350
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
492
videní
03:07
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
629
videní
02:48


Facebook loginGoogle login